Od nowego roku wprowadzony zostanie zakaz odrzutów na Bałtyku. Wiąże się to z pewnymi wyzwaniami, którym będziemy musieli sprostać.
- Przyjęty dokument powoduje konieczność przywożenia do portu wszystkich złowionych ryb – wymiarowych i niewymiarowych. Dodatkowo zmniejsza minimalny rozmiar odniesienia dla dorsza z 38cm do 35cm. Te powyżej wymiaru minimalnego (35cm) można sprzedać na rynku konsumpcyjnym, niewymiarowe (poniżej 35cm) – na cele inne niż konsumpcja, a więc po niższej cenie, np. mączka - powiedział po głosowaniu w sprawie odrzutów w Parlamencie Europejskim Jarosław Wałęsa (PO), wiceprzewodniczący komisji rybołówstwa PE.
- Gdyby akt delegowany nie został przyjęty, do czego nawoływał poseł Marek Gróbarczyk z PiSu, to obowiązywałyby stare przepisy i minimalny rozmiar odniesienia dla dorsza wynosiłby 38cm. W tej sytuacji, pozostawienie wymiaru minimalnego na nierealistycznie wysokim poziomie 38cm jeszcze pogłębiłoby problemy finansowe rybaków i zmusiłoby ich do sprzedawania niewymiarowego dorsza przede wszystkim na mączkę rybną - dodał Jarosław Wałęsa
Odrzuty to niepożądane połowy (ryb martwych lub żywych), które wyrzucane są z powrotem do morza. W nowej polityce rybołówstwa wyeliminowano tę powodującą marnotrawstwo praktykę poprzez wprowadzenie obowiązku wyładunku. W celu umożliwienia rybakom dostosowania się do zmian, obowiązek wyładunku będzie wprowadzany stopniowo, w latach 2015–2019.
Doradztwo naukowe jasno wskazuje, że wschodnie stado dorsza bałtyckiego składa się obecnie przede wszystkim z małych osobników. Ilość dużego dorsza w ostatnich latach drastycznie spadła. Sytuacja ta negatywnie wpływa na dochody rybaków.
Obniżka wymiaru minimalnego do 35cm pozwoli na umieszczenie znacznie większej ilości ryby na rynku konsumpcyjnym, poprawiając sytuację finansową rybaków i zmniejszając ilość dorsza przeznaczaną na mączkę rybną.
Odrzucenie aktu delegowanego uderzyłoby również w główny filar zreformowanej Wspólnej Polityki Rybołówstwa, czyli w regionalizację. Zgodnie z nowymi zasadami decyzje dotyczące poszczególnych akwenów mają być podejmowane zgodnie z regionalnymi ustaleniami.
Hubert Bierndgarski
fot. H. Bierndgarski
An index of SSB is obtained from the combined time-series of BITS–Q1 and Q4 surveys and relates to cod ≥ 30 cm. The last three years of data show that this length corresponds to the length at which 50% of the individuals are mature.
czyli, w skrócie, większość dorszy uzyskuje dojrzałość (tzn. trze się) od długości 30 cm. Więc dyskusja między 35 a 38 cm jest cokolwiek nie na miejscu. Natura znów wyprzedziła ludzi o kilka (cm) długości
link: [link usunięty]
cytowany fragment gdzieś pośrodku strony 6.
Propozycji rozwiązania jest kilka, począwszy od zwiększenia wymiaru ochronnego łowionych dorszy z 38 cm do 40 cm, zwiększenia wymiaru oczka do 120 mm, czy też poprawy selektywności stosowanych narzędzi połowowych, głównie włoków. Większość w tym ostatnim widzi najrozsądniejszy sposób rozwiązania problemu."
[link usunięty]
"...Obniżka wymiaru minimalnego do 35cm pozwoli na umieszczenie większej ilości ryby na rynku konsumpcyjnym,poprawiając sytuację finansową rybaków i zmniejszając ilość dorsza przeznaczoną na mączkę rybną..."-PARANOJA!!! WIĘKSZEJ BZDURY NIE MOGLI WYMYŚLIĆ!!!!!
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.