6 lutego 2025 r. na Politechnice Gdańskiej odbyło się spotkanie rozpoczynające współpracę w ramach Pomorskiej Koalicji Przemysłu AI i Centrów Przetwarzania Danych (CPD), zainicjowane przez Bałtycki Instytut Transformacji Energetycznej (BETI).
W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele administracji publicznej i samorządowej, sektora energetycznego, nauki oraz biznesu. Celem spotkania było określenie głównych założeń i strategii działania Koalicji, która ma na celu uczynienie Pomorza centrum technologii cyfrowych w Polsce.
AI i CPD jako klucz do globalnej konkurencyjności
Transformacja cyfrowa oraz rozwój sztucznej inteligencji i centrów przetwarzania danych to kluczowe obszary światowej gospodarki. Według raportu Draganiego, Unia Europejska musi intensyfikować inwestycje w technologie cyfrowe, aby pozostać konkurencyjną na arenie międzynarodowej. Wprowadzenie zaawansowanych technologii AI oraz rozwój sektora CPD to strategiczne elementy budowania przewag konkurencyjnych w globalnej gospodarce.
Polska, a zwłaszcza Pomorze, ma ogromny potencjał, by stać się centrum tej transformacji. Premier Donald Tusk, w swoim inauguracyjnym wystąpieniu podczas prezydencji Polski w Unii Europejskiej w Parlamencie Europejskim, podkreślił konieczność budowy silnej gospodarki opartej na innowacjach cyfrowych i AI jako fundamentu konkurencyjności Polski w XXI wieku. Pomorska Koalicja Przemysłu AI i CPD jest odpowiedzią na to wyzwanie.
Rola Morza Bałtyckiego w transformacji energetycznej i cyfrowej
Jednym z kluczowych filarów Pomorskiej Koalicji AI i CPD jest wykorzystanie energii wytwarzanej przez Morskie Farmy Wiatrowe na Bałtyku do zasilania zieloną energią powstającego przemysłu przyszłości. Dzięki odnawialnym źródłom energii oraz nowoczesnym systemom stabilizacji dostaw zielonej energii, Pomorze ma wyjątkową szansę na stanie się liderem europejskiej transformacji cyfrowej, a Morze Bałtyckie – motorem rozwoju konkurencyjności gospodarki UE. Połączenie nowoczesnej infrastruktury energetycznej z dynamicznie rozwijającym się sektorem AI i CPD stwarza niepowtarzalną okazję do budowy silnej, zrównoważonej gospodarki, która będzie motorem innowacji w Europie.
Rola Energa SA w transformacji cyfrowej
Podstawą rozwoju AI i CPD jest stabilna i zielona energia. Paweł Olechnowicz, szef grupy roboczej „Pomorski Hub Energetyczny” Zespołu Doradców Gospodarczych przy Rektorze PG, podkreślił znaczenie stabilnego dostępu do odnawialnych źródeł energii jako kluczowego czynnika sukcesu.
- Transformacja cyfrowa i energetyczna muszą iść w parze. Energa SA jako lider w sektorze energetycznym na Pomorzu, podejmuje działania na rzecz dostarczenia niezawodnej i zrównoważonej energii dla rosnącego sektora AI i CPD. Bez dostępu do zielonej energii, Polska nie stanie się konkurencyjnym graczem na globalnym rynku technologii i usług – dodaje Sławomir Staszak, prezes zarządu Energi SA.
Kluczowe cele Koalicji
Podczas spotkania określono trzy główne filary działalności Koalicji:
- Budowa nowoczesnej infrastruktury CPD – wsparcie dla inwestycji w centra danych wykorzystujące OZE.
- Współpraca nauki, biznesu i administracji – rozwój kompetencji cyfrowych i innowacji w sektorze AI.
- Zwiększenie konkurencyjności Polski – przyciągnięcie globalnych inwestycji do Pomorza jako europejskiego hubu technologii AI i CPD.
- Jako Politechnika Gdańska konsekwentnie angażujemy się w projekty, które odpowiadają na kluczowe wyzwania rozwojowe Pomorza. Zarówno Pomorska Koalicja na rzecz Rozwoju Przemysłu Centrów Przetwarzania Danych i AI, jak i działania Zespołu Doradców Gospodarczych przy Rektorze PG, powołanego w ubiegłym roku, mają wspólny cel – budowę silnej, nowoczesnej gospodarki opartej na wiedzy, technologii i innowacjach. Połączenie potencjału naukowego, biznesowego i administracyjnego daje nam wyjątkową szansę na stworzenie w regionie ekosystemu, który będzie napędzał cyfryzację, zieloną transformację oraz rozwój kluczowych sektorów, takich jak offshore czy logistyka morska. Cieszę się, że nasza uczelnia współtworzy te działania - podsumowuje rektor prof. Krzysztof Wilde.
Spotkanie zakończyło się uzgodnieniem zasad współpracy pomiędzy uczestnikami, która stanowić będzie pierwszy krok w kierunku realizacji ambitnej strategii cyfryzacji Pomorza i całej Polski.