Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Maciej Bando ocenia, że lokalizacja drugiej elektrowni jądrowej powinna brać pod uwagę potrzeby sieci energetycznej. Powinien być sygnał z PSE, gdzie potrzebne jest takie źródło - powiedział Bando.
Jak zaznaczył Bando w poniedziałek na posiedzeniu Komitetu ds. Energii i Polityki Klimatycznej KIG, decyzje co do lokalizacji pierwszej elektrowni są ostateczne. Natomiast miejsce drugiej powinno brać pod uwagę potrzeby sieci.
- Istotny powinien być sygnał z PSE (operator przesyłowy - PAP), gdzie potrzebne jest odpowiednie źródło - powiedział pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. - Chodzi o to, aby lokalizacja wynikała nie tylko z woli inwestora, ale była miejscem uzgodnionym ze względu na rozpływy energii w systemie - wyjaśnił.
Jak dodał, „jasno mówię partnerom amerykańskim, że o drugiej lokalizacji będziemy mogli mówić po policzeniu rzeczywistych zdolności generacyjnych i ustaleniu potrzeby miejsca”.
Pierwszą elektrownię jądrową w ramach rządowego Program Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) ma wybudować na Pomorzu konsorcjum Westinghouse-Bechtel. PPEJ przewiduje budowę dwóch elektrowni jądrowych. Amerykańskie firmy liczą, że zostaną wskazane także do budowy drugiej.
Czytaj także:
Minister klimatu: energia jądrowa będzie istotnym elementem polskiego miksu energetycznego
Jak podkreślił Bando, nikt nie ma wątpliwości, że źródła takie, jak jądrowe są potrzebne, ponieważ nie ma w tej chwili technologii opartej na OZE, która dawałaby wystarczającą liczbę godzin pracy w roku. „Musimy się wspierać technologią jądrową” - zaznaczył.
Obecna wersja PPEJ z 2020 r. zakłada budowę dwóch elektrowni jądrowych o łącznej mocy 6-9 GW. Budowa pierwszej - na Pomorzu - miałaby się zacząć w 2026 r., pierwszy blok miałby ruszyć w 2033 r., a kolejne dwa w ciągu następnych trzech lat. Zatwierdzenie wyboru lokalizacji pod drugą miałoby nastąpić w 2028 r., a budowa miałaby się rozpocząć w 2032 r. Ministerstwo klimatu zapowiada zaktualizowanie PPEJ w 2024 r.