W czwartek, 13 kwietnia Komisja TRAN Parlamentu Europejskiego przyjęła stanowisko w kwestii rewizji transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T. W stanowisku komisji zawarło się uznanie Bydgoszczy za węzeł sieci bazowej TEN-T, jest to również nasz postulat statutowy. Z racji tego, że komisja TRAN raport końcowy przyjęła jednomyślnie, jest to oficjalne stanowisko Parlamentu Europejskiego.
Poprawę w sprawie uznania Bydgoszczy za węzeł sieci bazowej TEN-T złożył europoseł Kosma Złotowski z EKR. Pierwotna propozycja Komisji Europejskiej z grudnia 2021 roku zakłada utrzymanie Bydgoszczy w sieci kompleksowej, dlatego w marcu 2022 roku skierowaliśmy petycję do Parlamentu Europejskiego w sprawie włączenia Bydgoszczy do sieci bazowej – petycję poparli m.in.: Stowarzyszenie Polskich Regionów Korytarza Bałtyk-Adriatyk, Specjalna Pomorska Strefa Ekonomiczna, Zarząd Portu Morskiego w Gdyni, Sejmik Województw Kujawsko-Pomorskiego czy Rada Miasta Bydgoszczy. W lutym komisja PETI petycję przekazała do komisji TRAN.
Uznanie Bydgoszczy za węzeł sieci bazowej otwiera całemu węzłowi logistycznemu drogę do znacznie większych funduszy europejskich – zaznacza Łukasz Religa, prezes Nowego Bursztynowego Szlaku. – Poparcie Parlamentu Europejskiego to ważny kamień milowy, to jednak jeszcze nie końcowy sukces, bo przed nami procedura trilogu, czyli negocjacje co do ostatecznego kształtu rewizji pomiędzy Komisją Europejską, Parlamentem Europejskim i rządami narodowymi (Radą Unii Europejskiej).
Bardzo się cieszę, że wynik tego głosowania jest jednoznaczny i korzystny dla Bydgoszczy oraz całego naszego regionu. Udało się przełamać pewien sceptycyzm Komisji Europejskiej wobec apeli o zwiększenie znaczenia naszego miasta w przebiegu korytarza Bałtyk-Adriatyk. Prognozy dotyczące przeładunków towarów wskazują jednoznacznie, że terminal w Emilianowie spełni kryteria stawiane przez Komisję tego rodzaju infrastrukturze. Jest to też naturalna konsekwencja umieszczenia w sieci bazowej linii kolejowej 201 łączącej Bydgoszcz z portem w Gdyni. KE za jeden z priorytetów rewizji sieci TEN-T uznała rozwój infrastruktury multimodalnej, a nasz region gdzie liczne szlaki kolejowe, drogowe, drogi wodne oraz lotnisko wkrótce uzupełni nowoczesny terminal przeładunkowy ma w tym zakresie olbrzymi potencjał - powiedział po głosowaniu Kosma Złotowski.
Pozostałe postulaty
Nowy Bursztynowy Szlak oprócz uznania Bydgoszczy za węzeł sieci bazowej TEN-T, postuluje również o włączenie do niej linii kolejowej nr 201 oraz docelowo o umieszczenie w sieci TEN-T drogi wodnej E-40 oraz wpisanie ciągu kolejowego Bydgoszcz – Piła – Krzyż, dla skomunikowania bydgoskiego węzła z portami w Szczecinie i w Świnoujściu.
Pierwotna propozycja Komisji Europejskiej z grudnia 2021 roku zakłada linię nr 201 w sieci bazowej, tamten postulat zatem można uznać również za spełniony.
rel (Nowy Bursztynowy Szlak)
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.