Federacja Rosyjska nadal utrudnia ruch statków płynących przez Cieśninę Kerczeńską do portów Ukrainy nad Morzem Azowskim – oświadczyła w piątek ukraińska Państwowa Straż Graniczna.
Na redzie po północnej i południowej stronie przeprawy oczekuje 140 jednostek; 98 z nich zamierza przepłynąć z Morza Czarnego na Morze Azowskie – przekazała Straż Graniczna w komunikacie. „Rosja umyślnie kontynuuje łamanie konwencji ONZ dotyczącej prawa morskiego z 1982 roku i umowy między Ukrainą i Federacją Rosyjską o współpracy przy korzystaniu z Morza Azowskiego i Cieśniny Kerczeńskiej z 2003 roku, zmuszając ukraińskie i zagraniczne statki do długotrwałego oczekiwania na pokonanie przeprawy” – oświadczono.
Ukraińska Straż Graniczna poinformowała, że w ciągu ostatniej doby Cieśninę pokonało ogółem 41 statków, z czego tylko osiem płynęło w kierunku ukraińskich portów na Morzu Azowskim, bądź z nich powracało. „Te ostatnie zostały skontrolowane przez przedstawicieli Federalnej Służby Bezpieczeństwa Rosji” – czytamy.
Straż Graniczna Ukrainy podkreśliła, że duże skupienie statków w okolicy Cieśniny Kerczeńskiej zagraża bezpieczeństwu ruchu morskiego.
Cieśnina Kerczeńska jest przeprawą, która łączy Morze Czarne z Morzem Azowskim. 25 listopada Rosjanie zaatakowali w rejonie Cieśniny trzy niewielkie okręty marynarki wojennej Ukrainy. Według strony ukraińskiej jednostki te zostały ostrzelane m.in. z samolotu Su-30 oraz śmigłowca Ka-52.
W wyniku incydentu trzech ukraińskich marynarzy zostało rannych, okręty przejęte, a 24 członków ich załóg zatrzymanych przez Rosję. Władze w Kijowie uznały to zdarzenie za akt agresji i ogłosiły stan wojenny przy obwodach na granicy z Rosją, separatystycznym Naddniestrzem w Mołdawii oraz w regionach nad Morzem Czarnym i Azowskim.
Z Kijowa Jarosław Junko
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.