Prawo, polityka

Wiceminister rolnictwa Federacji Rosyjskiej, szef Federalnej Agencji Rybołówstwa Ilja Szestakow zwrócił się do Komisji Europejskiej ws. przekopu Mierzei Wiślanej. – To kolejna próba zablokowania tej strategicznej dla Polski inwestycji. Apeluję do polityków i ekologów, by nie ulegali rosyjskiej narracji – stwierdza minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

Rosyjski wiceminister w piśmie do komisarza ds. środowiska, gospodarki morskiej i rybołówstwa Karmenu Velli zwraca uwagę, że budowa kanału przez Mierzeję Wiślaną nie jest konsultowana ze stroną rosyjską i zagraża ekologii Zalewu Wiślanego. Szestakow zwrócił się o „przeprowadzenie wszechstronnej analizy możliwych skutków oraz podjęcie świadomej decyzji dot. przekopu Mierzei Wiślanej”, oraz jeżeli to konieczne, o „zabezpieczenie i wdrożenie szeregu środków w celu zrekompensowania szkód wodnych zasobów biologicznych i ich siedlisk”.

– To dziwne, że argumenty ekologiczne są dziś używane przez kraj, dla którego ekologia nigdy nie była priorytetem. Oceniam to jako próbę zablokowania budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną – stwierdza. – Apeluję do polityków opozycji i ekologów, by nie ulegali rosyjskiej narracji – zaznacza szef resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. – Inwestycja ma ogromne znaczenie z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa oraz rozwoju gospodarczego północno-wschodniej Polski. Jest realizowana z poszanowaniem najwyższych standardów ochrony środowiska – podkreśla minister Marek Gróbarczyk.

Budowa kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną to projekt, który ma znacząco poprawić dostęp do portu w Elblągu oraz zagwarantować Polsce swobodny dostęp z Zalewu Wiślanego na Bałtyk z pominięciem kontrolowanej przez Rosję Cieśniny Piławskiej. Dzięki temu rozwiązaniu elbląski terminal będzie mógł swobodnie przyjmować mniejsze ładunki, odciążając porty trójmiejskie. Rozwój tego portu będzie sprzyjał powstawaniu nowych miejsc pracy, poprawi walory turystyczne miejscowości położonych nad Zalewem Wiślanym oraz wpłynie na rozwój gospodarczy całego regionu północno-wschodniej Polski.

Budowa kanału rozpocznie się w IV kwartale 2018 roku i potrwa do 2022 roku. Koszt inwestycji wyniesie 880 milionów złotych i w całości będzie pokryty z budżetu państwa.

rel (MGMiŻŚ)

+15 nadmiar troski
Działalność rosyjskiego wiceministra wpisuje się w odwieczną ''troskę''naszych sąsiadow aby nie dopuścić Polski do morza,bo to nie przypadek,że ujścia Wisły i Odry znajdowały się przez wieki w obcych rękach.Odwoływanie się przez rosyjskiego wiceministra do zagrożeń ekologicznych spowodowanymch rzekomo przekopem przez Mierzeję, jest po prostu bezczelne w swym idiotyzmie.Rosja ma ogrom zadań przed sobą jeśli chodzi o standardy ekologiczne u siebie w kraju. Ale trzeba być czujnym,bo jeżeli pismo rosyjskiego wiceministra będzie czytał J.C.Juncker,tuż po otwarciu''poczty dyplomatycznej''z Moskwy,to może być różnie.
09 wrzesień 2018 : 06:03 hihi | Zgłoś
+18 logiczne
Jeśli Rosja (lub Niemcy) uważa, że nie powinniśmy czegoś robić, to znaczy, że powinniśmy to zrobić jak najszybciej.
09 wrzesień 2018 : 06:35 Marek 50+ | Zgłoś
-12 jak Kuba Bogu
Ponieważ Polska z uporem maniaka wtrąca się do niemiecko-rosyjskiego Nord Stream 2, Rosja uważa za stosowne wtrącić się do przekopu. Tak to jest, gdy miejsce dialogu zajmują kłótnie i wzajemne złośliwości. Normalnie jak w piaskownicy.
09 wrzesień 2018 : 07:55 Barnaba | Zgłoś
+19 Wania nie jest Bogiem 1
Rosja nie jest Bogiem. Przekop Mierzei Wiślanej nie odcina Rosji od Bałtijska i w żaden sposób nie wpływa na Obwód Kaliningradzki, poza jednym, Rosja nie będzie mogła teraz kontrolować kto wpływa na Zalew Wiślany i udzielić zgodę na wpłynięcie, lub nie. Jest to wewnętrznie Polska inwestycja i tak jak Polska nie miała wpływy na budowę elektrowni atomowej w Obwodzie Kaliningradzkim, która jest dużym zagrożniem dla Polski, tak jak Polska nie ma wpływu na zagrożnie okrętami z napędem atomowym stacjonującymi w Bałtijsku i nie ma wpływu na militarne zagrożenie płynące z nagromadzenia w tym rejonie ogromnego potencjału militarnego, tak Rosjanom g. do przekopu Mierzei Wiślanej. A mówienie przez Rosjanina o jakimś ekologicznym zagrożniu, neleży potraktować jako żart.
09 wrzesień 2018 : 08:51 Jato | Zgłoś
+14 Wania nie jest Bogiem 2
Natomiast Nord Stream 1 i budowany obecnie Nord Stream 2 są nie tylko strategicznym zagrożniem dla Polski, ale też dla Ukrainy i Republik Bałtyckich. Jest to, wbrew temu co mówią Rosjanie i Niemcy, projekt nie gospodarczy, lecz jak najbardziej polityczny, wpisujący się w hegemonistyczną rolę jaka Rosja chce odgrywać w Europie i w świecie. Bezpiecznie mogą się tylko czuć tylko te kraje, ktore bezpośrednio z Rosją nie sąsiadują, a ambiwaletne stosunki łączące Rosjan i Niemców, czyli nienawiść, podziw, a nawet przyjaźń, są znane od lat i nie są dla nikogo tajemnicą. Polskę nie tylko z Niemcami łączy tragiczna historia, ale z Rosją również.
09 wrzesień 2018 : 08:58 Jato | Zgłoś
+14 no cóż
Nasi sąsiedzi mają dwie psychiki,indywidualną i zbiorową.Indywidualnie są uzdolnieni,cierpliwi i twórczy,zbiorowo są zaślepieni,gwaltowni i zaborczy.To parafraza wypowiedzi E Kwiatkowskiego zawartej w książce ,,Zarys dziejów gospodarczych świata''cz.1 gdzie po stokroć udowadnia,że morze jest katalizatorem rozwoju gospodarczego.
09 wrzesień 2018 : 09:41 hihi | Zgłoś
+14 Przekop Mierzei
Tia... Ruchy tak dbają o środowisko na Zalewie Wiślanym jak zadbali o tysiące miejsc skażonych i zniszczonych w naszym kochanym Źwiązku Radzieckim, tak jak zadbał o Krym, Donbas, bombardując środowisko (już nie mówię o mordercach w postaci Zielonych Ludzików), itd. itp... Politycznie niewygodne? A jakże... Ale do tej pory czynili fochy z problemem komunikacji przez ich cieśninę... Nie jestem zwolennikiem PiS, ale GORĄCO popieram inicjatywę przekopania Mierzei!
09 wrzesień 2018 : 12:45 Przekop Mierzei | Zgłoś
+14 Jestem POwcem...
...ale ślę do ministra Gróbarczyka poparcie dla idei przekopania Mierzei Wiślanej - tak trzymać Panie Ministrze!
09 wrzesień 2018 : 12:51 Jestem POwcem | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0491 4.1309
EUR 4.2097 4.2947
CHF 4.5098 4.601
GBP 5.0936 5.1966

Newsletter