Chiny oraz wspólnota ASEAN zgodziły się co do zarysu nowego kodeksu postępowania w sprawach dotyczących Morza Południowochińskiego, które jest przedmiotem sporu między nimi - poinformował w czwartek wiceszef chińskiego MSZ Liu Zhenmin.
Rozmowy Chiny-ASEAN odbyły się w mieście Guiyang w południowych Chinach.
"Pracowaliśmy pilnie i zakończyliśmy konsultacje" - poinformował dziennikarzy Liu Zhenmin po czwartkowym spotkaniu. Chińska strona chwaliła nowe porozumienie jako "odzwierciedlenie pozytywnego momentu w kwestii Morza Południowochińskiego i odbicie szczerej chęci Chin i państw ASEAN, by utrzymać w regionie pokój oraz stabilność".
Podejście do rozmów z Pekinem zapowiedział po kwietniowym szczycie ASEAN w Manili prezydent Filipin Rodrigo Duterte. Jako przewodniczący wspólnoty w 2017 r. Duterte wielokrotnie podkreślał porzucenie dotychczasowego sposobu pogłębiania konfrontacji w sporze o terytoria na spornym akwenie, mówiąc, iż jest to walka nie do wygrania z Chinami.
Poprzednia wersja kodu postępowania (Code of Conduct, COC) pomiędzy Chinami a ASEAN została podpisana w 2002 r., jednak po zaostrzeniu sporów terytorialnych w 2014 r., gdy chińska platforma wiertnicza naruszała wody terytorialne Wietnamu, a także gdy Filipiny zaskarżyły chińskie roszczenia do Stałego Trybunału Arbitrażowego w Hadze, porozumienie przestało liczyć się dla regionu.
Według przedstawicieli państw ASEAN to Chiny przez lata nie wykazywały dostatecznej woli współpracy, ale sytuacja zmieniła się, gdy minister spraw zagranicznych Wang Yi w ub.r. zapowiedział chęć ustalenia nowych zasad odnośnie do spornego morza do końca czerwca br.
Z Pekinu Rafał Tomański
rto/ kot/ mc/