Polsko-chińska współpraca w dziedzinie nauki i kultury to jeden z elementów realizacji projektu Nowego Jedwabnego Szlaku. Głównym wyzwaniem będzie kwestia usprawnienia transportu pomiędzy Azją a Europą - mówi PAP rektor Uniwersytetu w Chongqing Tang Boming, którego uczelnia współpracuje z Politechniką Poznańską.
Nowy Jedwabny Szlak to ogromny projekt promowany przez administrację prezydenta Chin Xi Jingpinga od jesieni 2013 roku. Składa się on z "jednego pasa i jednego szlaku", które oznaczają odpowiednio sieć połączeń morskich i lądowych Chin z Europą - największym partnerem handlowym Pekinu.
Projekt nie zakłada wyłącznie budowy infrastruktury. Polska z Chinami współpracuje także na polu naukowym, co widoczne było podczas wizyty chińskiej głowy państwa w listopadzie 2015 r. "Podczas wizyty prezydenta Xi Jingpinga została podpisana umowa o wzajemnym uznawaniu dyplomów i świadectw" - przypomina dyrektorka sekcji edukacji w Ambasadzie Chińskiej Republiki Ludowej, He Juan i tłumaczy: "Myślę, że to jest bardzo ważna umowa pod względem rozwoju wymiany studenckiej i akademickiej przede wszystkim".
"Moim zdaniem polskie uczelnie mają bardzo dobrą tradycję naukową i pod tym względem mogą z chińskimi uczelniami współpracować" - zapewnia He Juan.
Chęć współpracy widać na przykładzie Politechniki Poznańskiej. W kwietniu br. powstało tam Centrum Badawcze Nowego Jedwabnego Szlaku. Do jego głównych zadań należą: transfer nauki, edukacji, kultury, a w konsekwencji - także biznesu. "Głównym wyzwaniem stojącym przed tym centrum będzie badanie i opracowywanie możliwości usprawnienia transportu pomiędzy Azją a Europą" - wyjaśnia rektor Uniwersytetu w Chongqing Tang Boming.
Centrum wyrasta poza Poznań, bo łączy najważniejsze uczelnie techniczne w Polsce i w Chinach. Szef chińskiej uczelni zwraca uwagę na efektywność takich inicjatyw. "Może nie jest istotnym to, ile takich instytucji będzie otwartych, ale to, żeby wnosiły faktyczny wkład w rozwój tej idei" - przekonuje. "Poprzez prowadzone w coraz większej skali przedsięwzięcia chcemy, żeby dochodziło do interakcji, by faktycznie tę ideę udało się sprawnie zrealizować" - zapewnia Tang Boming.
Polsko-Chińska współpraca ma miejsce także na Politechnice Opolskiej. Umowa z Uniwersytetem w Chongqing podpisana w 2015 r. zakłada współpracę naukową i tę związaną z kształceniem i wymianą studentów, a zakres wspólnych przedsięwzięć dotyczyć może praktycznie wszystkich kierunków technicznych.
"Otoczką tego wszystkiego jest współpraca i wymiana kulturowa. Polska już znajduje się w sercach Chińczyków" - zapewnia rektor Uniwersytetu w Chongqing i dodaje: "Uczniowie gimnazjów, liceów na zajęciach uczą się o takich postaciach jak Kopernik, Maria Curie-Skłodowska, Chopin. Polska jest w tej sferze kulturowej w Chinach obecna".
Pogłębienie tej obecności sukcesywnie następuje także w Polsce. Przykładem tego jest uruchomienie w 2016 r. w liceum ogólnokształcącym w Świętochłowicach klasy z językiem chińskim. Dyrekcja szkoły uznała, że znajomość tego języka to pewna przyszłość i perspektywa dobrze płatnej pracy.
Nowy Jedwabny Szlak prowadzi przez kraje środkowoazjatyckie do Europy Zachodniej przez Polskę. Chińskie inwestycje w Nowy Jedwabny Szlak szacowane są na 40 mld dolarów. Kolejne 50 mld dolarów to kapitał związanego z przedsięwzięciem Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych.
Anna Jowsa
mni/ hgt/