Prawo, polityka

Powstanie nowa droga wodna łącząca Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską - zakłada przyjęty we wtorek przez Rząd projekt ustawy. Budowa nowej drogi wodnej ma się zakończyć w 2022 r., a jej koszt wyniesie ok. 880 mln zł.

"Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy o inwestycjach w zakresie budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską" - poinformowano w komunikacie nadesłanym z Centrum Informacyjnego Rządu. Autorem projektu jest minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

O przekopanie Mierzei Wiślanej i utworzenie kanału żeglugowego od lat zabiegają samorządowcy z Warmii i Mazur, szczególnie władze Elbląga. Przeciwni są natomiast mieszkańcy Krynicy Morskiej, a także ekolodzy, wskazujący na potrzebę ochrony cennych siedlisk.

Zalew Wiślany jest częścią Morza Bałtyckiego, a konkretnie Zatoki Gdańskiej. Od Zatoki odcina go niemal zupełnie - poza połączeniem poprzez Cieśninę Piławską - Mierzeja Wiślana.

Port Elbląg jest największym portem Zalewu Wiślanego i najbliższym unijnym portem, obsługującym przewozy do Kaliningradu i Bałtyjska. Leży 40 km od granicy z obwodem kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej i jedyny bezpośredni dostęp do Morza Bałtyckiego możliwy jest przez Cieśninę Piławską.

Nowa droga wodna ma umożliwić swobodną i całoroczną żeglugę statków morskich wszystkich bander do portu w Elblągu i pozostałych portów Zalewu Wiślanego, będących portami Unii Europejskiej. "Przedsięwzięcie umożliwi otwarcie portu w Elblągu dla dużych statków pełnomorskich, a więc utworzenie piątego dużego polskiego portu na Bałtyku. Spowoduje to szybszy rozwój gospodarczy regionu" - czytamy w komunikacie CIR.

Według projektowanych rozwiązań, kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną będzie miał 1,3 km długości i 5 metrów głębokości. Kanał ma umożliwić wpływanie do portu w Elblągu jednostek o parametrach morskich, tj. zanurzeniu do 4 m, długości 100 m, szerokości 20 m. Koszt programu oszacowano na 880 mln zł. Budowa ma się rozpocząć w 2018 r. i potrwać ok. cztery lat.

Jak dodano w rządowym komunikacie, realizacja inwestycji jest "konieczna ze względu na obronność i bezpieczeństwo państwa – umożliwi jednostkom Marynarki Wojennej i Straży Granicznej swobodny dostęp od strony morza do portów Zalewu Wiślanego w szczególności do portu w Elblągu". W efekcie inwestycja ta przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa granic zewnętrznych Polski i Unii Europejskiej.

Obecnie - jak podkreślają projektodawcy - dostępność wód Zalewu Wiślanego dla poszczególnych typów jednostek jest całkowicie uzależniona od stanowiska władz Rosji, np. jednostka płynąca z/lub do portu Elbląg nie ma gwarancji, że w momencie dotarcia do wód terytorialnych Rosji droga będzie dla niej otwarta.

Wszelkie kwestie związane z oddziaływaniem na środowisko, w tym z wpływem na obszary NATURA 2000, zostaną rozstrzygnięte w ramach decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji inwestycji.

Ustawa miałaby wejść w życie po 14 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. 

kfk/ pad/

0 port w Elblągu
Czym zajmuje się port w Elblągu opisane jest na stronie Zarządu Portu.Po zakończeniu inwestycji na kanale podejściowym i w porcie,będzie się zajmował tym samym tylko na większą skalę.Myślę,że rozbudową portu w Elblągu zajmą się specjaliści wizjonerzy na miarę tych,którzy kiedyś pobudowali port i Gdynię .Patrząc na mapkę zamieszczoną na stronie Zarządu Portu widać,że Mierzeja Wiślana sięga aż po Gdańsk,na tereny gdzie powstał(bez zbędnego krzyku) Głębokowodny Terminal Kontenerowy.
14 grudzień 2016 : 06:07 von zadon | Zgłoś
0 perspektywy po otwarciu kanału
Odrestaurowana stocznia F.G.Schichau będzie strugać kontrtorpedowce dla Tureckiej MW jak w ubiegłym wieku ;)
14 grudzień 2016 : 09:50 MiLUB | Zgłoś
0 Polak potrfi
Nareszcie ruszy produkcja i eksport koszyków wiklinowych, europalet z "prawdziwie polskiej" sosny, krasnali i zniczy.W późniejszym etapie dojdą mikromodele Chrystusa ze świebodina i pomnik kartofla. Będziemy znowu potęgą!
15 grudzień 2016 : 08:31 Prusak | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0777 4.1601
EUR 4.2961 4.3829
CHF 4.6158 4.709
GBP 5.1533 5.2575

Newsletter