Inne

- To wyjątkowe miejsce, fantastyczna szkoła życia - mówi o niej jeden z jej absolwentów Bogdan Wenta, uważany za jednego z najwybitniejszych zawodników w historii polskiej piłki ręcznej. W sobotę, 28 września 2024 roku, msza św. w Bazylice Mariackiej w Gdańsku zapoczątkowała uroczyste obchody jubileuszu 230-lecia Conradinum i zjazdu absolwentów.

Już przed godziną 13, na którą planowane było rozpoczęcie uroczystości szkolnych, na placu zgromadziło się mnóstwo uczniów, uczennic, absolwentów i nauczycieli słynnej gdańskiej szkoły. Po chwili pojawili się goście, wśród których byli m.in. prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, wicemarszałek województwa pomorskiego Marcin Skwierawski, przewodnicząca rady miasta Gdańska Agnieszka Owczarczak, prezes Stowarzyszenia Najstarszych Szkół w Polsce Marzena Modrzewska-Michalczyk, prezes Stowarzyszenie Oświatowego „Conradinum” Piotr Bela, absolwentka, nauczycielka i była dyrektor Conradinum Anna Wasilewska.

Byli też przedstawiciele firm współpracujących ze szkołą, czyli Karstensen Shipyard Poland oraz PGZ Stocznia Wojenna i wielu innych gości.

Takie uroczystości nie mogą odbyć się bez ślubowania uczniów klas pierwszych, tak było również w tym przypadku. Wspólnie odśpiewano hymn tej szkoły.

Nagrody i okolicznościowe wyróżnienia wręczał dyrektor szkoły Andrzej Butowski. Otrzymali je m.in. najstarsi absolwenci Conradinum, które kończyli w 1952 roku: Tadeusz Deptała i Paweł Kowaliński. Dostał je także najmłodszy absolwent (rocznik 2024) Jarosław Jucewicz. Nagrody były też dla najdłużej pracujących w szkole absolwentów, czyli Anny Wasilewskiej i Euzebiusza Szepietowskiego.

Za bieżnią lekkoatletyczną przy szkole posadzono także drzewa jubileuszowe, dąb o imieniu „Karol” i platan ”Fryderyk”. Dokonali tego m.in. dyrektor Andrzej Butowski i wiceprezydent Gdańska Piotr Borawski, który także jest absolwentem Conradinum.

- Ten dzień, to okazja do wspominania przeszłości, pochylenia się nad teraźniejszością i snucia wizji przyszłości – mówił do gości i swoich uczniów dyrektor Andrzej Butowski. – Nasza szkoła zawsze była zwartą społecznością, która oddawała tu swoje serce i nadal to robi. Do dziś mury Conradinum opuściło ponad 20 tysięcy absolwentów, którzy nadal zasilają wykwalifikowane kadry różnych gałęzi przemysłu okrętowego, morskiego, stoczniowego i innych.

- Ta szkoła, jej jubileusz i ten budynek, to także zobowiązanie dla władz samorządowych – powiedział Marcin Skwierawski, deklarując pomoc w termomodernizacji szkoły.

- To wyjątkowa szkoła z punktu widzenia miasta, bo mamy bardzo niewiele szkół mogących pochwalić się taką tradycją, jak Conradinum – powiedziała Aleksandra Dulkiewicz. – Cieszę się, że dbacie o tradycję szkoły, jesteście kuźnią kadr technicznych, potraficie wykorzystywać środki unijne. Jestem wdzięczna, że kształcicie świadomych obywateli tego miasta, regionu i kraju – dodała prezydent Gdańska.

Cała uroczystość odbyła się w luźnej i sympatycznej atmosferze, co nie zawsze udaje się zrealizować przy tak dostojnym jubileuszu. Spora w tym zasługa także absolwentów, którzy pojawili się w Conradinum. Był wśród nich m.in. Bogdan Wenta, były znakomity polski piłkarz ręczny m.in. gdańskiego Wybrzeża, reprezentacji Polski, jej późniejszy trener, a nawet były prezydent Kielc.

- Musiałem tu być, bo ta szkoła mnie - chłopaka ze Szpęgawska, ukształtowała, wykształciła i pomogła zdobyć to, co potem udało mi się osiągnąć. To wyjątkowe miejsce, fantastyczna szkoła życia – mówił Wenta.

Organizatorem uroczystości były: Szkoły Okrętowe i Techniczne Conradinum i Stowarzyszenie Oświatowe „Conradinum”.

Adam Mauks

Zdjęcia i relacja wideo: Robert Rozmus

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0665 4.1487
EUR 4.2261 4.3115
CHF 4.5255 4.6169
GBP 5.0933 5.1961

Newsletter