Zakaz biwaków i rozpalania ogniska na plaży oraz kąpieli w morzu w nocy - oto niektóre z zabronionych w wielu miejscowościach we Włoszech zwyczajów czwartkowego święta Ferragosto. Jak zauważają media, tym, którzy chcą spędzić ten dzień zgodnie z długą tradycją, trudno będzie nie złamać przepisów.
Święto Ferragosto sięga czasów antycznych i oznaczało wtedy wakacje cesarza Augusta. Obecnie jest to kulminacja wyjazdów milionów Włochów. Wielu z nich spędza ten dzień nad morzem, podobnie jak poprzedzającą go noc.
Zakazy dotyczą przede wszystkim nocnych zabaw na plażach, którym często towarzyszy rozpalanie ogniska, śpiewy i fajerwerki.
W wielu miejscowościach wprowadzono zakaz wstępu na plaże w godzinach nocnych, w niektórych nie wolno rozpalać ognisk na piasku lub kąpać się w morzu w nocy. Lokalne administracje tłumaczą to troską o bezpieczeństwo uczestników tego świętowania, a także o czystość plaż i środowisko naturalne.
W Olbii na Sardynii zabroniono rozbijania namiotów na plaży i rozpalania ognisk. W Carloforte także na tej wyspie kara od 100 do 1000 euro grozi za odpalanie petard i innych materiałów pirotechnicznych.
Zakaz ognisk na plaży obowiązuje na 24-kilometrowym odcinku wybrzeża, należącym do gminy Fiumicino pod Rzymem.
W mieście Gaeta w regionie Lacjum do tego przepisu dołączono zakaz kąpieli w morzu w nocy.
Na plaże nie wolno wchodzić w nocy w Civitanova Marche nad Adriatykiem oraz w licznych miejscowościach w regionie Kampania.
W Vietri sul Mare na Wybrzeżu Amalfitańskim od wtorku do piątku nie wolno przebywać na bezpłatnych plażach w godzinach od 19.00 do 5.00. Zabroniono tego po tym, gdy w noc świętego Wawrzyńca, nazywaną nocą spadających gwiazd nad morze przyszły setki osób, a służby medyczne musiały wielokrotnie udzielać pomocy na zatłoczonej plaży.
Plaże zamknięto też na noc w Palermo i Taorminie na Sycylii oraz w Forte dei Marmi w Toskanii.
Na wielu płatnych plażach nie wolno 15 sierpnia organizować wielkich biesiad w porze obiadu, które także są stałym punktem obchodów tego święta. Do niektórych kąpielisk nie są wpuszczane osoby z torbami pełnymi jedzenia, przygotowanego w domu.
Z Rzymu Sylwia Wysocka
Fot. Sławomir Lewandowski / PortalMorski.pl