Inne

W ramach rozpoczętego w Gdańsku 44. Międzynarodowego Zjazdu Hanzy, w piątek 14 czerwca odbyło się Forum gospodarcze pt. "Innowacyjna gospodarka w Gdańsku".

- Gdańsk jest miejscem, które pokazuje, jak dziedzictwo kulturowe i historyczne może inspirować do tworzenia lepszej przyszłości - powiedział podczas otwarcia forum, Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta miasta ds. usług komunalnych podczas otwarcia forum gospodarczego. - Jesteśmy organizacją o aspiracjach, ale też możliwościach na skalę europejską - podkreślił.

Piotr Kryszewski przypomniał, że Gdańsk w 1997 roku był organizatorem Zjazdu w trakcie obchodów 1000-lecia grodu nad Motławą. Głównym tematem poruszanym podczas tamtejszego Zjazdu były sprawy gospodarcze.

– Przyświecało nam wtedy motto: „Hanza inwestuje w Hanzę”. Została wówczas podpisana „Deklaracja Gdańska”, która podkreślała, że gospodarka jest w dalszym ciągu motorem napędowym Związku Hanzy - mówił zastępca prezydenta Gdańska.

Uczestnikami forum gospodarczego byli Alan Aleksandrowicz - wiceprezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk (moderator), Robert Chryc-Gawrychowski - prezes Northvolt Polska, dr hab. inż. Mariusz Deja - Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej, Jowita Kacik - Kierownik Komunikacji w Polpharma Biologics oraz Adam Żołnowski - wiceprezes Baltic Hub.

Jedną z wizytówek gospodarczych przemian grodu nad Motławą jest Port Gdańsk ze znakomicie prosperującym terminalem kontenerowym Baltic Hub.

Adam Żołnowski z Baltic Hub, dziś największego terminala głębokowodnego na Bałtyku, mówił m.in. o codziennym funkcjonowaniu firmy i jej planach.

- Przeładowujemy największe kontenerowce pływające dziś po morzach i oceanach. To statki, które mają niemal 400 metrów długości i 60 metrów szerokości. Wpływają do Gdańska na zanurzeniu ok. 14 metrów. Podczas jednej podróży przewożą ponad 20 tysięcy kontenerów 20-stopowych. Zawijają one do Gdańska trzy razy w tygodniu - wyjaśnił wiceprezes Baltic Hub.

Dodał, że w budowanym obecnie terminalu głębokowodnym T3, który zwiększy potencjał przeładunkowy Baltic Hub, zastosowanych będzie 20 całkowicie automatycznych suwnic.

Poruszono również wątek Ukrainy w kontekście powiększenia Hanzy o ukraińskie miasta.

- Nie możemy być obojętnymi na zjawiska zachodzące na scenie międzynarodowej. Prowadzimy rozmowy z miastami ukraińskimi, które były aktywne na starych szlakach Hanzy. Perspektywa przyjęcia ich do naszej rodziny hanzeatyckiej jest realna. Takie członkostwo mogłoby pomóc we wspólnych działaniach na rzecz wsparcia Ukrainy w Unii Europejskiej oraz pomóc w procesie odbudowy tego państwa - powiedział zastępca prezydenta Gdańska.

Wiceprezydent Gdańska podkreślił, że przed europejską gospodarką pojawia wyzwanie solidarnego wsparcia Ukraińców i trud odbudowy, infrastruktury, tkanki społecznej ale też ukraińskiej ekonomii.

W ramach forum gospodarczego 44. Zjazdu Hanzy w sali Międzynarodowych Targów Gdańskich SA odbyły się jeszcze trzy panele dyskusyjne: “Nowoczesne Technologie w Gdańsku”, “Zielona Transformacja Energetyczna” oraz “Nie tylko astronauci – branża kosmiczna szansą dla rozwoju Pomorza”.

Wśród ekspertów byli przedstawiciele takich firm i jednostek jak: Inkubator Starter, Interizon, Boeing, Baltic Towers, Ad Astra, POLSA i BlueDot Solutions.

44. Międzynarodowy Zjazd Hanzy w Gdańsku to platforma dla liderów, przedsiębiorców, naukowców, twórców i innowatorów, którzy chcą kształtować świat jutra. Na to wydarzenie zaproszeni są zarówno goście odwiedzający Gdańsk, jak i jego mieszkańcy" - przekazała w komunikacie przedstawicielka gdańskiego magistratu Marta Formella.

Dodała, że w czasie trwania wydarzenia Gdańsk odwiedzą delegacje z blisko 100 miast z 14 krajów Europy.

Nowa Hanza, założona w 1980 roku w Zwolle, inspirowana średniowieczną Ligą Hanzeatycką, zrzesza europejskie miasta o hanzeatyckich tradycjach. Jej celem jest rozwój turystyki i handlu w miastach członkowskich.

Gospodarzem przyszłorocznego zjazdu będzie szwedzkie Visby.

LEW/Z mediów: Robert Pietrzak / Gdansk.pl
Fot. Piotr Wittman/ Gdansk.pl

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0845 4.1671
EUR 4.2992 4.386
CHF 4.6143 4.7075
GBP 5.1641 5.2685

Newsletter