Inne

WISTA Poland (Women’s International Shipping and Trading Association), organizacja zrzeszająca kobiety pracujące w szeroko rozumianej gospodarce morskiej, logistyce i handlu obchodzi 30-lecie swojej działalności w Polsce. Z tej okazji, w Hali Olivii w Gdańsku, w czwartek 21 bm. odbyła się uroczysta konferencja.

W wydarzeniu, pod patronatem Prezydent Miasta Gdańska udział wzięli przedstawiciele wielu firm gospodarki morskiej i organizacji powiązanych z morzem, a także członkinie WISTA Poland wraz z Wandą Dobrowolską-Parafieńczyk - prezeską oraz reprezentacje  sąsiedzkich WISTA z Niemiec, Szwecji, Norwegii oraz Turcji. Monika Chabior - zastępczyni prezydenta ds. rozwoju społecznego i równego traktowania mówiła o kobietach w przeszłości i teraz, nawiązując do ruchów feministycznych i solidarnościowych kobiet. Wśród gości obecna była także Magdalena Adamowicz - członkini Komisji Transportu i Turystyki Parlamentu Europejskiego, Dorota Lost-Siemińska - szefowa biura prawnego w Międzynarodowej Organizacji Morskiej, był też kpt. Kuba Szymański - sekretarz generalny InterManager, Nazli Selek reprezentowała ExCo WISTA International, a Monika Sikora armatora Stena Line.

Wydaje się, że już wiele zostało zrobione odnośnie wsparcia kobiet w gospodarce morskiej i równości płci, ale to wciąż za mało. Nadal są różnice płacowe, kobiety w wielu zawodach nie są szanowane, jest ich za mało na statkach i w ogóle w gospodarce morskiej - mówiła Wanda Dobrowolska-Parafieńczyk.

Kobiety w sektorze morskim są nadal w mniejszości. Bardzo trudno jest to zmienić, ale może nam się uda, jeśli zjednoczymy siły w tym celu. Pozwolę sobie wyrazić moje pełne uznanie dla wszystkich dokonań WISTA Poland. Wasz dotychczasowy wkład jest absolutnie kluczowy, abyśmy w szeroko rozumianej gospodarce morskiej mogły iść naprzód i osiągnąć równowagę płci, zgodną z oczekiwaniami dwudziestego pierwszego wieku – mówiła Magdalena Adamowicz.

WISTA Poland istnieje od 1993 roku, jednak oficjalną, pełnoprawną organizacją kobiet gospodarki morskiej, działającą na terenie Polski, stała się w 2013 roku po wejściu unijnych wymogów. Wówczas 15 założycielek postanowiło dokonać oficjalnej rejestracji w KRS.

Moją ideą i celem było to, aby kobiety poznały jak najlepiej środowisko gospodarki morskiej i istniejące w niej firmy i przedsiębiorstwa. Organizowałam w tym celu wiele spotkań  m.in. w stoczniach, na uczelniach ze studentami i naukowcami, z organizacjami, spotkań o charakterze szkoleniowym, podnoszących profesjonalizm członkiń. Chciałam, aby kobiety znalazły się w gałęziach tego ogólnie pojętego, zdominowanego przez mężczyzn shippingu. Zależało mi na tym, aby poznawały ludzi z branży, nawiązywały kontakty, wymieniały doświadczenia, były bardziej pewne w swoich branżach i podejmowały obiecujące współprace – mówiła Wanda Dobrowolska-Parafieńczyk.

Członkinie reprezentują różne firmy, ale także szeroki wachlarz zawodów w tym także oficerów marynarki handlowej, mediatorek, pracowników naukowych, prawników, handlowców, projektantów, celników, agentów, ubezpieczycieli, rzeczoznawców i wiele innych, a wszystkich integruje myśl oddania wiedzy i doświadczeń następnemu pokoleniu.  

Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt, iż działają na rzecz środowiska młodzieży szkolnej i uniwersyteckiej, motywując do podejmowania pracy w gospodarce morskiej i sektorach z nią związanymi.

Wanda była twarzą siły Polek w WISTA International. Wszyscy byliśmy świadkami jej oddania misji i wizji przez te wszystkie lata – mówiła podczas konferencji Nazli Selek, członkini zarządu WISTA International.

Zaimponowało mi to, że kobiety z różnych stron świata znają się, rozmawiają w tym samym języku, rozumieją się i dzielą się swoimi doświadczeniami w branży transportowo-shippingowo-logistycznej – dodała z kolei prezes WISTA Poland.

O tym, jak ważna jest równość płci mówiła tego dnia także przedstawicielka Stena Line prezentując ciekawe działania i programy firmy w celu pozyskania kobiet do pracy.

Zrównoważony rozwój jest naszym głównym celem, bo to nie tylko równość płci, ale także różnorodność i integracja. Pracujemy więc nad świadomością, że kobiety mogą i chcą pracować na statkach i w zespołach zarządzających – mówiła Monika Sikora.

Dalszą część konferencji poświęcono sesjom prezentacyjnym studentów i ekspertek z branży morskiej. Wystąpiły studentki z różnych trójmiejskich uczelni, które zaprezentowały swoje prace. Mówiono m.in. o wpływie kongestii w europejskich portach morskich na zakłócenia w łańcuchach dostaw, zielonym wodorze jako paliwie przyszłości na przykładzie portu w Gdyni i pracy kobiet na statkach. W dyskusji ekspertek wzięły udział: Dorota Lost-Siemińska - dyrektor Departamentu Prawnego IMO, prof. Dorota Pyć - kierownik Katedry Prawa Morskiego Uniwersytetu Gdańskiego, kpt. ż.w. Anna Wypych-Namiotko, Magdalena Jabłonowska - dyrektor ds. bezpieczeństwa Lotos Petrobalitic i Dominika Werdecka-Latarska, koordynatorka ds. procesu malarskiego w Conrad Shipyard.

Jesteśmy gotowi na przyjmowanie młodych, dajemy im możliwości prezentowania swoich pomysłów. Byłam pod ogromnym wrażeniem ich interesujących i bardzo aktualnych tematów i nie tylko ja. Goście, którzy obecni na sali, eksperci i przedstawiciele wielu spółek także. Mamy nadzieję w przyszłości promować mądrych, dynamicznych i chcących się rozwijać w kierunkach morskich młodych ludzi i poświęcać im więcej miejsca – mówiła Wanda Dobrowolska-Parafieńczyk.

Podczas jubileuszowej konferencji prezes WISTA Poland ogłosiła powstanie WISTA Poland Young.

Organizacja powstanie pod „parasolem” WISTA Poland, ale o inicjatywie tej już wkrótce  opowiemy więcej i zaprosimy młodzież do korzystania z naszej aktywności przez następne lata – spuentowała.

AL

Fot.: prof. Marek Grzybowski

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0491 4.1309
EUR 4.2097 4.2947
CHF 4.5098 4.601
GBP 5.0936 5.1966

Newsletter