Inne

Eksperci, naukowcy, przedsiębiorcy, a także ci silnie związani z branżą offshore debatowali na Politechnice Gdańskiej w ramach konferencji „Baltic Windustry 2023: industrial research in offshore wind energy”.

Sektor morskiej energetyki wiatrowej to obecnie jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się branż nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Nikt nie ma chyba wątpliwości, że odnawialne źródła energii to przyszłość, zwłaszcza jeśli chcemy zachować naszą planetę w jak najlepszej kondycji dla przyszłych pokoleń. To duży zaszczyt, że Politechnika Gdańska jest gospodarzem tej konferencji – mówił we wstępie prof. Krzysztof Wilde, rektor PG.

Konferencję podzielono na trzy sesje tematyczne. W pierwszej sesji prelegenci: Anca Iulia Cimpeanu - Deputy Head of UnitC4 Komisji Europejskiej, Maciej Kiełmiński - ekspert z Departamentu Innowacji i Rozwoju w Ministerstwie Edukacji i Nauki oraz Wojciech Tyborowski - dyrektor Invest in Pomerania zapoznali uczestników z inicjatywami zarówno w warstwie politycznej, jak i finansowej. Prelegenci poinformowali o aktualnych i nadchodzących instrumentach finansowania prac badawczo-przemysłowych, korzyściach ekonomicznych oraz możliwościach uzyskania przewagi konkurencyjnej po wdrożeniu wyników prac badawczych w obszarze offshore.

Rozwój technologii i sztucznej inteligencji znacząco przyspieszył. Po latach stabilizacji, kilka globalnych wydarzeń i okoliczności spowodowało, że świat się zmienił. Zmiany geopolityczne z oczywistych powodów wpływają szczególnie na bezpieczeństwo energetyczne Europy. Rozwój wdrażania rozwiązań czystej energii jest obecnie nie tylko odpowiedzią na problem zmian klimatycznych, ale także czynnikiem zapewniającym bezpieczeństwo energetyczne – mówił Maciej Kiełmiński, ekspert z Departamentu Innowacji i Rozwoju w Ministerstwie Edukacji i Nauk.

Trwa wyścig technologiczny. Wyścig o dostęp do surowców wykorzystywanych w nowych technologiach, głównie do produkcji elektroniki, ale także turbin wiatrowych, paneli słonecznych itp. Konieczne jest zabezpieczenie łańcuchów dostaw i autonomii technologicznej UE. Dopiero teraz, po pandemii, rosyjskiej agresji, amerykańsko-chińskiej wojnie technologiczno-gospodarczej, widzimy, jak krucha jest europejska gospodarka podatna na kryzysy wywołane różnymi czynnikami zewnętrznymi – kontynuował.

W kolejnym panelu dyskusyjnym udział wzięli: prof. Niels-Erik Clausen z katedry systemów energetyki wiatrowej Technical University of Denmark, prof. Barbara Stepnowska z Wydziału Zarządzania i Ekonomii PG, dyrektorka gdańskiego oddziału American Chamber of Commerce, dr inż. Jan Drzewieniecki - prof. PM, prodziekan Wydziału Mechanicznego Politechniki Morskiej w Szczecinie, Jakub Kaszuba – prezes Zarządu spółki Base Group oraz Joanna Bochniarz – prezes Centrum Innowacyjnej Edukacji. Tę sesję poświęcono edukacji i współpracy z przemysłem pod kątem przedefiniowania i dostosowania wdrażanych programów nauczania tak, aby jak najlepiej odpowiedzieć na zapotrzebowanie przemysłu i wyposażać młodych ludzi w te umiejętności, które są najbardziej poszukiwane na rynku pracy.

Ostatni z paneli dotyczył badań i cyfryzacji. Udział w niej wzięli prof. Dariusz Mikielewicz, prorektor ds. organizacji i rozwoju PG, Nevena Stevanovic - head of process and digital w Siemens Gamesa Renewable Energy, Arkadiusz Sekściński - prezes zarządu spółki PGE Baltica, Christof Devriendt, Professor Structural Integrity Monitoring z departamentu inżynierii mechanicznej Vrije Universiteit Brussel, Marie Renner, Head of Renewables R&D EDF UK Center oraz Ewa Mikos-Romanowicz Business Development Manager Siemens Sp. z o.o. Poland. W tej części rozmawiano o korzyściach, jakie niesie zastosowanie technologii cyfrowych na różnych etapach życia turbiny wiatrowej. Swoimi doświadczeniami podzielą się naukowcy, a także przedstawiciele polskich i zagranicznych producentów tych komponentów, operatorów farm wiatrowych.

Jakie miejsce Politechnika Gdańska zajmuje w sektorze offshore?

Politechnika Gdańska prowadzi szereg działań w tym obszarze. W tej chwili trwa nabór na ósmą już edycję studiów podyplomowych w obszarze morskiej energetyki wiatrowej. Te studia są adresowane do osób, które postanowiły zmodyfikować swoją ścieżkę kariery. Do tej pory zajmowały inne role w innych firmach, ale myślą poważnie, aby aktywnie włączyć się w pracę w sektorze energetyki wiatrowej – mówił w rozmowie z Portalem Morskim prof. Marcin Łuczak, dyrektor Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej PG.

Prowadzimy również studia dzienne we współpracy z PGE Baltica, gdzie kształcimy na studiach dziennych magisterskich studentów właśnie w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej. Pokazujemy, jakie są istotne elementy w planowaniu, instalacji i eksploatacji farm.

Jak dodał, Politechnika Gdańska odpowiada także na bezpośrednie zapotrzebowanie przemysłu w formie dedykowanych specjalistycznych kursów.

Zakres kompetencyjny kadry Uczelni umożliwia zestawienie bardzo zróżnicowanego składu ekspertów, którzy są w stanie dostarczyć szkolenie na niemalże dowolny temat w dziedzinie inżynierii elektrycznej, mechanicznej, kwestie środowiskowe, ale również ekonomiczne – spuentował dyrektor Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej PG.

Za organizację wydarzenia odpowiadało Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej Politechniki Gdańskiej we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Energetyki Wiatrowej.

AL, rel (PG)

Fot.: Krzysztof Krzempek / Politechnika Gdańska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0777 4.1601
EUR 4.2961 4.3829
CHF 4.6158 4.709
GBP 5.1533 5.2575

Newsletter