Inne

W świątecznym klimacie zazwyczaj nastaje czas podsumowania projektów. W Inkubatorze Starter w Gdańsku jednym z projektów, którego zakończenie przypada w grudniu, jest BluAct – druga fala międzynarodowego projektu w programie URBACT, realizowanego z partnerami z Grecji, Francji i Słowenii.

Projekty przeprowadzone w programie URBACT mają charakterystyczną metodologię i narzędzia do wykorzystania we współpracy z partnerami, zarówno lokalnymi, jak i międzynarodowymi. Celem BluAct było promowanie i rozwijanie dobrych praktyk wywodzących się z liderskiego miasta Pireus w Grecji na rynek i rzeczywistość regionów partnerskich, w tym Gdańska. Z założenia jest to proces, który składa się z kolejnych etapów – od ZROZUM, poprzez ZAADAPTUJ do UŻYJ KOLEJNY RAZ [UNDERSTAND – ADAPT – REUSE]. Rozumieniu idei dobrych praktyk służyły spotkania partnerskie [Transnational Network Meeting]. Pozwalały na wymianę doświadczeń, określenie realiów i potrzeb poszczególnych partnerów wywodzących się z różnych regionów, opracowanie ich własnych procesów transferu dobrych praktyk [Roadmaps].

Na przełomie roku 2021 i 2022 w Gdańsku zainicjowano grupę ekspercką zwaną ULG [Urbact Local Group]. Zadaniem tej grupy było opracowanie konkursu dla startupów, uwzględniającego sektor morski. Dzięki merytorycznej współpracy z przedstawicielami biznesu, nauki i administracji określone zostały wyzwania rynku pomorskiego. Zgodnie z nimi opracowano kryteria konkursu oraz zasady oceny zgłoszonych pomysłów. Dla większej efektywności narzędzia zaadaptowano metodologię Inkubatora Starter służącą od lat do wspierania startupów (preakceleracja TechSeed). W tegorocznej edycji morskiej program obejmował mentoring ekspertów z branży dla wszystkich zgłoszonych pomysłów. Każdy mógł skorzystać z doświadczenia i wiedzy przedstawicieli biznesu w regionie Pomorza, zaangażowanych w projekcie. W konsekwencji każdy otrzymał takie same szanse rozwoju swojego pomysłu, ulepszenia biznesplanu i wypracowania jak najlepszej prezentacji podczas Demo Day. Co ważne, efekt bezpośredniego mentoringu przez zaangażowanych reprezentantów grupy ULG wpłynął także na wypracowanie rozwiązań zgodnych z potrzebami lokalnego rynku. W konsekwencji tegoroczna edycja konkursu TechSeed wypracowała postawę „cierpliwego klienta” w pomorskim biznesie. Wniosek bardzo ważny – wypracowanie wspólnie rozwiązań odpowiadających na konkretne zapotrzebowanie rynku tworzy przestrzeń projektów „win-win”. Pomysłodawca dostosowuje rozwiązanie do rzeczywistych luk technologicznych, a odbiorca jest gotowy poczekać i „na koniec dnia” otrzymać prototyp rozwiązania, które przyspieszy proces adaptowania i testowania w realnych warunkach.

Wniosek wskazujący na ogromną wagę współpracy różnorodnych środowisk i zaangażowanie konkretnych ludzi (operacyjnych, decyzyjnych, merytorycznych, związanych z branżą) wybrzmiał także podczas ewaluacji przeprowadzonej na jesień. Nastąpił etap REUSE – rekomendacje zostały przetestowane w innych warunkach i podczas innych działań. W listopadzie w Inkubatorze Starter odbyło się też spotkanie tematyczne – prezentacja projektu badawczo-rozwojowego przez naukowca, który wraz z publicznością dyskutował o kolejnych możliwych funkcjonalnościach wypracowanych rozwiązań oraz realnych sposobach współpracy z biznesem i wykorzystaniem rezultatów w realiach rynkowych. Pilotażowe spotkanie wskazało ponadto, że udostępnienie neutralnego miejsca na spotkania reprezentantów różnych środowisk jest niedocenionym czynnikiem networkingu. Wniosek dla organizatorów był oczywisty – planowane są kolejne spotkania tematyczne. Co więcej, im bardziej różnorodna grupa odbiorców, tym lepiej dla prowadzącego, prezentowanego tematu i przestrzeni na kreatywne podejście do omawianych potrzeb i rozwiązań.

Różnorodność, to kolejny czynnik mający wpływ na adaptowanie dobrych praktyk. W Gdańsku grupa ULG reprezentuje środowisko biznesu, nauki, administracji i trzeciego sektora w różnych proporcjach. U każdego z partnerów założenia różnorodności grupy eksperckiej zrealizowane zostały w odrębnych proporcjach. Podczas finałowego spotkania w grudniu partnerzy projektu stwierdzili, że wpływ na to mają realia lokalnego rynku. W Gdańsku największe zaangażowanie wykazał biznes. Zainteresowanie wykazały także uczelnie. Dzięki nim udało się zorganizować w listopadzie innowaton morski – pierwszy pomorski maraton projektowania innowacji dla młodzieży. Formuła innowatonu zakłada opracowanie prototypów odpowiadających na realne wyzwania konkretnych podmiotów. Innowaton był także odpowiedzią na jedno z założeń grupy – promowanie branży morskiej wśród młodych ludzi, którzy stoją u progu budowania swojej ścieżki kariery. Zaangażowaliśmy uczniów pomorskich szkół ponadpodstawowych. Przyjęli wyzwania w trzech kategoriach i wygrali. Podobnie jak podczas konkursu dla startupów, uczestnicy otrzymali wsparcie merytoryczne od podmiotów przygotowujących wyzwania [challenge owners]. Po zakończeniu projektu młodzi uczestnicy otrzymali gwarancję wsparcia rozwoju ich prototypów.

Z tematem szerszego postrzegania rynku i grup docelowych wiąże się również rola i miejsce kobiet w sektorze morskim. W projekcie promowany był Women Maritime Day jako święto kobiet pracujących w branży. Podczas spotkań była okazja do poznania reprezentantek zawodów związanych z niebieską gospodarką. Ich zaangażowanie zainicjowało pomysł na powtórzenie celebrowania w maju święta kobiet, ale w szerszym zakresie. Nie chodzi jedynie o liczbę uczestniczek, ale także o tematyczny zakres rozmów, prezentacji i warsztatów planowanych podczas tego wydarzenia w roku 2023.

Rezultatem działań podjętych podczas trwania projektu jest zwiększenie i poszerzenie liczby członków grupy ULG w Gdańsku. Energia, która powstała dzięki wspólnym działaniom i zbudowanym relacjom została jednogłośnie przekształcona w nową otwartą przestrzeń do współpracy i promocji branży. Metodologia projektu i transfer dobrych praktyk przyczynił się bezpośrednio na utworzenie nowej społeczności – Blue Baltic Community.

Metoda „UNDERSTAND – ADAPT – REUSE” realizowana podczas projektu Bluact konsekwentnie przeprowadziła Inkubator Starter przez proces budowania grupy eksperckiej. Takie było założenie projektu. Zaangażowanie ludzi doprowadziło partnerów i ekspertów do utworzenia lokalnej społeczności, ale o zasięgu międzynarodowym.

Od początku roku 2023 rozpoczynają się kolejne etap budowania społeczności w lokalnej branży morskiej. Z założenie nie będą określone żadne ramy, a ludzie i ich różnorodność pozwolą płynąć na coraz szersze wody. Inkubator Starter zaprasza na swój pokład. 

***
Inkubator Starter to unikalna w skali Trójmiasta przestrzeń stworzona z myślą o wspieraniu i rozwijaniu przedsiębiorczości. Jednym z kluczowych obszarów są działania pomagające w budowaniu konkurencyjnych i innowacyjnych rozwiązań dla sektora gospodarki morskiej w województwie pomorskim.

Opisane procesy i metodologia zostały zrealizowane w projekcie BluAct. Projekt realizowany jest z unijnego projektu „URBACT III Transfer Networks Second Wave – BluAct 2nd Wave” finansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego URBACT III na lata 2014-2020.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0422 4.1238
EUR 4.2099 4.2949
CHF 4.4539 4.5439
GBP 4.9745 5.0749

Newsletter