Inne

Pełnym sukcesem zakończył się rejs badawczy SEA-EU! Drugiego lipca o 11.30 statek Uniwersytetu Gdańskiego r/v Oceanograf przybił do nabrzeża przy Targu Rybnym w Gdańsku. Na miejscu powitały go władze uczelni, społeczność akademicka, wiceprezydent Gdańska Monika Chabior oraz orkiestra dęta. Statek i uroczystość przyciągnęły także uwagę licznych spacerowiczów.

Zadania wszystkie wykonaliśmy w takim stopniu, na jaki pozwalała pogoda. Załoga zdrowa, statek w całości - zdał meldunek z rejsu kapitan statku mgr inż. Andrzej Wawrzyniak.

To pierwsza wyprawa r/v Oceanografa poza Morze Bałtyckie. W ramach rejsu statek UG wpłynął na Kanał Kiloński, Morze Północne, Kanał La Manche, Ocean Atlantycki oraz Zatokę Biskajską.

To absolutnie niesamowity moment. Po 4,5 tys. mil niezwykłej podróży oto dziś witamy w macierzystym porcie naszego Oceanografa - mówił Rektor UG prof. dr hab. Piotr Stepnowski.

Rektor przedstawił wszystkie walory rejsu. Od edukacji studentów z uczelni SEA-EU przez przeprowadzone badania naukowe po wzmacnianie więzi między europejskimi uczelniami nadmorskimi. Prof. Piotr Stepnowski następnie podziękował wszystkim zaangażowanym w organizację całego projektu:

Rejs nie zakończyłby się sukcesem bez ciężkiej pracy wielu osób. Lista ta jest bardzo długa, pozwólcie więc Państwo, że pamiętając o wszystkich zaangażowanych w organizację rejsu, badań i wydarzeń w portach, gdzie Oceanograf cumował - przekażę podziękowania reprezentującym ich przedstawicielom. I tak: dziękuję załodze r/v Oceanografa z kapitanem Andrzejem Wawrzyniakiem na czele, zespołowi naukowemu, którym kierowała dr Aleksandra Brodecka-Goluch, koordynatorowi komitetu naukowego prof. Adamowi Sokołowskiemu, głównemu hydrografowi dr Jakubowi Idczakowi, dziekanowi Wydziału Oceanografii i Geografii prof. Waldemarowi Suroszowi, Dyrektorowi Instytutu Oceanografii prof. Mariuszowi Sapocie oraz admirałowi Jędrzejowi Czajkowskiemu. Dziękuję również Wicekanclerzowi Leszkowi Fiertkowi za zaangażowanie w organizacje spraw technicznych, bez których naukowcy nie mogliby prowadzić badań na Oceanografie - mówił Rektor.

Jednak ta grupa nie ogranicza się tylko do naszych rodaków. Jak wspomniałem rejs SEA-EU to wynik współpracy międzynarodowej. Zatem dziękuję koordynatorowi całego sojuszu SEA-EU - Fidelowi Echevarria. Ponadto, Danielowi Gonzalesowi Fernandezowi z Uniwersytetu w Kadyksie, który kierował jednym z projektów badawczych, naukowcom z Uniwersytetu w Breście – Jérôme’owi Goslin oraz Matthieu Waeles’owi, z którymi współpraca w zakresie badania zanieczyszczeń atmosfery będzie w szerszym zakresie kontynuowana również po rejsie, a także partnerom naukowym z Uniwersytetu w Kilonii, m.in. Jens’owi Schneider’owi, który współtworzył agendę badawczą w zakresie badań hydroakustycznych. Podczas drugiego etapu rejsu, w skład ekipy naukowej wchodziła także doktorantka z Uniwersytetu w Odessie – Kseniia Andreeva, której również chciałbym podziękować za nieocenioną pomoc podczas pobierania materiału badawczego.

Powrót jednostki badawczej UG zwrócił także uwagę władz miasta Gdańska.

To jest piękne kiedy romantyzm łączy się z nauką. To jest to, czego świat teraz potrzebuje. Jestem pod ogromnym wrażeniem tego, co zrobił Uniwersytet Gdański - powiedziała Wiceprezydentka Gdańska Monika Chabior.

Na brzegu obecni byli także naukowcy UG, którzy w trasie do Hiszpanii zebrali próbki osadów, wody i powietrza do trzech międzynarodowych projektów badawczych.

Udało nam się pobrać ponad 90 proc. założonego materiału. Jest to ogromny sukces zważając na wszystkie przeciwności, które pojawiły się w trakcie rejsu. Mamy setki próbek do późniejszych badań biologicznych i chemicznych. Ponadto zgromadziliśmy setki gigabajtów danych hydroakustycznych - podsumowała naukowy aspekt rejsu dr Aleksandra Brodecka-Goluch, kierownik naukowa rejsu.

Prof. Piotr Stepnowski wraz z Panią Wiceprezydent Moniką Chabior symbolicznie zakończyli wyprawę bijąc wspólnie w dzwon.

rel (Uniwersytet Gdański)

Fot.: Alan Stocki / UG

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0777 4.1601
EUR 4.2961 4.3829
CHF 4.6158 4.709
GBP 5.1533 5.2575

Newsletter