Czas na podsumowanie bogatych w wydarzenia, trwających trzy dni obchodów jubileuszu – 75 lat szkolnictwa morskiego na Pomorzu Zachodnim. Nie zabrakło wzruszeń, powrotu do historii, ale też odważnego spojrzenia w przyszłość.
Społeczność Akademii Morskiej w Szczecinie jest dumna ze swojej tradycji i stawia czoła kolejnym wyzwaniom, co owocuje sukcesami. Najnowszy stanowi fakt, że w roku 75-lecia udało się uzyskać możliwość podwyższenia statusu uczelni do rangi politechniki. Za trzy miesiące Akademia Morska zmieni szyld i stanie się pierwszą w Polsce Politechniką Morską.
Podczas uroczystości związanych z obchodami jubileuszu nie zabrakło podniosłych i wzruszających momentów, jak apel pamięci, który się odbył 30 maja wieczorem przy pomniku „Tym, którzy nie powrócili z morza” na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie.
Tego samego dnia emocje i wspomnienia wypełniły wydarzenie towarzyszące obchodom, a mianowicie nadzwyczajne posiedzenie Senatu AM, w trakcie którego – po raz pierwszy w historii morskiej uczelni Szczecina – nadano tytuł doktora honoris causa. Ten zaszczyt przyjął prof. Aleksander Walczak, wieloletni rektor Wyższej Szkoły Morskiej, naukowiec, mentor.
Pańska intuicja, dociekliwość, kojarzenie faktów i wyciąganie właściwych dalekowzrocznych wniosków w połączeniu z talentami organizacyjnymi spowodowała, że nie tylko Akademia Morska w Szczecinie, ale całość wyższego szkolnictwa morskiego w Polsce ma uznaną renomę w świecie – mówił w laudacji promotora prof. Paweł Zalewski, dziekan Wydziału Nawigacyjnego AMS.
Dyplom odebrały w imieniu 92-letniego doctora honoris causa jego żona i córka. Uczestnicy uroczystości wysłuchali nagranego wykładu mistrzowskiego prof. Walczaka, w którym przybliżył historię szkolnictwa morskiego na Pomorzu Zachodnim.
Szczególnym wydarzeniem towarzyszącym było też spotkanie z Zachodniopomorskim Zespołem Parlamentarnym. Posłowie i senatorowie z Pomorza Zachodniego ponad politycznymi podziałami mówili o wspólnym sukcesie. Dzięki długoletnim wysiłkom władz uczelni oraz wsparciu polityków Akademia Morska staje się Politechniką Morską. Władze uczelni jako następny cel stawiają sobie pozyskanie statku naukowo-badawczego. Nie kryją też, że chciałyby, aby w przyszłości Politechnika Morska zyskała status uniwersytetu.
Wtorek (31 maja) obfitował w kolejne wydarzenia. Rozpoczęło je podniesienie bandery przed wejściem głównym do uczelni, a później w sali senatu wręczono pamiątkowe medale. Potem przyszedł czas na widowiskową musztrę paradną, którą można było podziwiać na Wałach Chrobrego. Przy akompaniamencie orkiestry wojskowej 8. Flotylli Obrony Wybrzeża ze Świnoujścia, z towarzyszeniem pocztu sztandarowego oraz kompanii honorowej AM, oficjele, zaproszeni goście i przedstawiciele władz uczelni przemaszerowali do gmachu Muzeum Narodowego i Teatru Współczesnego. Tam odbyła się główna część uroczystości, czyli gala jubileuszowa. Jej goście obejrzeli premierowy i jedyny w swoim rodzaju spektakl świetlny, przedstawiający historię szkolnictwa morskiego w Szczecinie, a przygotowany przez grupę artystyczną Galitsyna.
List od Prezydenta RP Andrzeja Dudy przeczytał jego doradca Paweł Mucha, a następnie wręczył JM rektorowi dokument poświadczający powstanie w Szczecinie Politechniki Morskiej, zgodnie z ustawą, którą prezydent podpisał.
Wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki zabrał głos w imieniu premiera Mateusza Morawieckiego. Wysłuchano także okolicznościowych przemówień: Marka Gróbarczyka, sekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury, zachodniopomorskiej kurator oświaty Magdaleny Zarębskiej-Kuleszy oraz konsula honorowego Ukrainy Henryka Kołodzieja.
Podczas uroczystości wręczono odznaczenia i medale państwowe, a także – jak zawsze przy okazji Święta Szkoły obchodzonego w AMS – przyznano doroczną nagrodę Wilka Morskiego. Tym razem tytuł powędrował do kpt. ż.w. Mirosława Folty z Polskiej Żeglugi Morskiej i do studentki Zuzanny Raff. Wyróżnienia otrzymali kpt. ż.w. Krzysztof Opiela i student Jakub Byczek.
Ciągły rozwój uczelni, to wynik ciężkiej pracy i zaangażowania wielu z was, co z satysfakcją na co dzień obserwuję – zwrócił się do społeczności akademickiej JM rektor dr hab. inż. kpt. ż.w. Wojciech Ślączka, prof. AMS. – Stawianie poprzeczki coraz wyżej, dążenie do odległych, ambitnych celów przynosi efekty, z których jestem bardzo dumny. Wczorajsze plany dziś stają się faktami i rozpoczynamy ich realizację. Stojąc dziś przed państwem wypada mi tylko powiedzieć: dziękuję.
Środa (1 czerwca) to zwieńczenie obchodów: poranne spotkanie absolwentów szkół morskich przy kamieniu upamiętniającym powstanie Państwowej Szkoły Morskiej w Szczecinie, a od południa – luźniejszą impreza z okazji dorocznego Święta Szkoły.
Dodajmy, że od 1 czerwca w holu głównym budynku Akademii Morskiej jest dostępna wystawa niepublikowanych wcześniej fotografii z historii szczecińskich szkół morskich. Z kolei w Bibliotece Głównej AMS – przy ul. H. Pobożnego 11, na 5. piętrze – można oglądać ekspozycję dokumentującą dorobek doctora honoris causa Akademii Morskiej – prof. Aleksandra Walczaka.
Obchody jubileuszu zostały objęte patronatami: Ministerstwa Infrastruktury i wojewody zachodniopomorskiego oraz patronatami honorowymi marszałka województwa zachodniopomorskiego i prezydenta Szczecina.
Patronat medialny nad wydarzeniem sprawował m.in. PortalMorski.pl.
(k)
Fot.: AMS