Inne

Wystawę poświęconą historycznym obiektom wydobytym z toru wodnego Świnoujście-Szczecin, modernizowanego i pogłębianego przez Urząd Morski w Szczecinie, można oglądać od wtorku w Elblągu. Wystawa, która powstała pod patronatem Ministerstwa Infrastruktury, będzie dostępna do końca lutego 2022 r.

Elbląg jest kolejnym z miast, w którym można podziwiać imponujący zbiór zabytków wydobytych podczas modernizacji toru wodnego Świnoujście-Szczecin, czyli jednej z najważniejszych inwestycji w polskim sektorze morskim - powiedział we wtorek wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski podczas otwarcia ekspozycji w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu.

Mobilna, wielkoformatowa wystawa poświęcona jest historycznym obiektom wydobytym z toru wodnego Świnoujście-Szczecin, modernizowanego i pogłębianego przez Urząd Morski w Szczecinie do 12,5 m.

Podczas prac zostały wydobyte unikalne zabytki związane z ciekawą historią drogi wodnej prowadzącej z Zatoki Pomorskiej do stolicy Pomorza Zachodniego. Najwięcej eksponatów dostarczyły czasy II wojny światowej. Z dna toru zostały wydobyte również zabytki o wiele starsze. Wydobyte przedmioty to m.in. kotwice, boje, śruby okrętowe, elementy U-boota oraz zabytki średniowieczne – w tym absolutny unikat, wydobyty z dna Odry średniowieczny miecz z pochwą.

Do tej pory ekspozycja była prezentowana m.in. w Warszawie, Szczecinie i Kołobrzegu.

Wystawa powstała pod patronatem i przy współpracy Ministerstwa Infrastruktury oraz dzięki zaangażowaniu i pomocy Urzędu Morskiego w Szczecinie, Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Dziedzictwo Morza, Stowarzyszenia Miłośników Latarń Morskich, Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, portalu Polska Morska, Klastra Morskiego Pomorza Zachodniego, Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Szczecinie i Wrocławiu, Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A oraz konsorcjum wykonawczego robót na torze DIVO utworzonego przez firmy Dredging International i Van Oord.

Wydarzenie w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu jest także okazją do zapoznania się z aktualnym stanem budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską, której inwestorem jest Urząd Morski w Gdyni i która, tak jak projekt szczeciński, otwiera zupełnie nowe możliwości w zakresie dostępu do portów od strony lądu i morza - podał Urząd Morski w Gdyni.

Jak podała rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni Magdalena Kierzkowska, do ekspozycji w Elblągu dołączono prezentację nt. budowy nowej drogi wodnej przez Mierzeję Wiślaną. To infografiki prezentujące projekt, aktualne zdjęcia z budowy, dane techniczne i ciekawostki.

autor: Agnieszka Libudzka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0777 4.1601
EUR 4.2961 4.3829
CHF 4.6158 4.709
GBP 5.1533 5.2575

Newsletter