Inne

Projekt remontu i modernizacji Gdańskiego Żurawia, zainicjowany na początku 2021 r., otworzył dla Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku możliwość realizacji działań daleko wykraczających poza samą renowację zabytku.

Programy edukacyjne, konkursy promujące projekt, wystawy plenerowe związane z Żurawiem na czas trwania jego remontu – to tylko niektóre z akcji przeprowadzanych przez NMM. Wśród najistotniejszych działań w ramach projektu jest również współpraca z instytucjami partnerskimi: Stiftelsen Museum Vest i Stiftelsen Lindesnes Fyrmuseum. W dniach 15-19 listopada 2021 r. ich przedstawiciele odbyli wizytę szkoleniową w naszych oddziałach, a także odwiedzili Muzeum Kaszubskiego Parku Etnograficznego we Wdzydzach Kiszewskich.

Goście z Norwegii: grupa budownictwa historycznego i producenci filmu edukacyjnego, zostali oficjalne powitani w Ośrodku Kultury Morskiej w Gdańsku przez dyrektora NMM dr Roberta Domżała. Pierwsze spotkanie poprowadził kierownik Działu Edukacji Przemysław Węgrzyn, odpowiadający w ramach projektu za kontakty z partnerami. Delegaci wysłuchali przygotowanej przez Jagodę Klim z Działu Historii Żeglugi Śródlądowej prezentacji o nowej wystawie stałej w Żurawiu, a następnie sami opowiedzieli o własnych działaniach muzealnych – specjalną prezentację o Stiftelsen Museum Vest wygłosiła Lisa Amalie Elle z Bergen. Po wymianie doświadczeń i opinii oba zespoły muzealne udały się na wspólne zwiedzanie Żurawia, podczas którego zostały omówione planowane w obiekcie prace remontowe. Następnie goście odwiedzili wystawę „Łodzie ludów świata”, po której oprowadził ich dyrektor senior NMM dr hab. inż. Jerzy Litwin. Na koniec dnia muzealnicy z Norwegii odwiedzili Bramę Żuławską, gdzie poznali historię budynku oraz charakterystykę działalności znajdującej się tam pracowni konserwatorskiej.

O konserwacji drewna nasi goście mieli okazję porozmawiać również następnego dnia, w czasie wizyty w Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie. Specyfikę procesów zachowania i renowacji obiektów drewnianych w nowoczesnej pracowni konserwatorskiej NMM przybliżyły im dr inż. Irena Jagielska oraz dr inż. Katarzyna Schaefer-Rychel. Następnie muzealnicy udali się do Muzeum Kaszubskiego Parku Etnograficznego im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich, gdzie, oprowadzani przez miejscowych przewodników, mieli okazję zapoznać się z procesem konserwacji tamtejszych budynków drewnianych i prowadzonymi w nich pracami remontowymi.

Podczas ostatniego dnia wizyty goście z Norwegii odwiedzili Muzeum Rybołówstwa w Helu, gdzie zapoznali się z problematyką utrzymania i konserwacji zabytkowego budynku muzeum. Dzięki uprzejmości Tadeusza Muży, kierownika helskiego oddziału NMM, muzealnicy mogli zwiedzić nie tylko tamtejszą wystawę i skansen łodzi rybackich, ale również zobaczyć tradycyjną helską chatę kaszubską. Gościom towarzyszyła zastępczyni kierownika Działu Edukacji, Kamila Jezierewska.

Wizyta, koordynowana ze strony NMM przez dr inż. Weronikę Pelc-Garską, okazała się doskonałą okazją do wymiany doświadczeń, związanych przede wszystkim z konserwacją historycznych budynków, które, jak pokazują przykłady Żurawia i Muzeum Rybołówstwa w Helu, mogą z powodzeniem funkcjonować jako przestrzenie wystawiennicze. Nasi partnerzy byli pod dużym wrażeniem skali działalności NMM związanej z konserwacją obiektów drewnianych, przede wszystkim jednak zachwycił ich sam Żuraw, którego wielkość i konstrukcja są wyjątkowe w skali Europy. Zagadnienia poruszone podczas wizyty będą kontynuowane także w przyszłym roku, kiedy grupa muzealników norweskich ponownie pojawi się w NMM. Planowana jest również rewizyta naszych pracowników w Norwegii.

Projekt “Konserwacja, remont i modernizacja Żurawia Gdańskiego – oddziału Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku wraz z utworzeniem nowej wystawy stałej” jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach funduszy EOG oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

rel (NMM w Gdańsku)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0777 4.1601
EUR 4.2961 4.3829
CHF 4.6158 4.709
GBP 5.1533 5.2575

Newsletter