W poniedziałek, 7 czerwca premierę miał drugi odcinek, poświęcony żeglarce Teresie Remiszewskiej. Cykl słuchowisk przygotowała Magdalena Świerczyńska-Dolot według pomysłu Anny Miler oraz Anny Zielińskiej-Fedoruk z grupy Metropolitanka działającej przy Instytucie Kultury Miejskiej.
Teresa Remiszewska (1928-2002) jako pierwsza kobieta w Polsce i czwarta na świecie samotnie przepłynęła Atlantyk. Była prekursorką samotnego kobiecego żeglarstwa w Polsce. Jako pierwsza Polka odbyła samotny rejs po Bałtyku, na jachcie Zenit. Urodziła się w Międzychodzie, mieszkała m.in. w Nowej Hucie, ale przez większość życia związana była z Gdynią. Jej grób znajduje się na cmentarzu komunalnym w Sopocie.
O żeglarskich dokonaniach Teresy Remiszewskiej można posłuchać na kanale Spotify Instytutu Kultury Miejskiej.
To drugi z trzech zaplanowanych odcinków słuchowisk poświęconych wyjątkowym kobietom - Pomorzankom-pionierkom.
Przybliżają one sylwetki nieprzeciętnych Pomorzanek, które przecierały innym kobietom szlaki w swoich dziedzinach. Poprzez swoje życie i działalność zasługują na pamięć i uznanie, którego dotąd nie otrzymały w należytej skali, stając się tym samym nieznane szerszej publiczności. Wierzymy, że ich dokonania mają szansę wpłynąć na losy młodych kobiet, dla których nasze bohaterki mogą stać się wzorem do naśladowania i inspiracją - mówi portalowi Gdańsk.pl Anna Urbańczyk z Instytutu Kultury Miejskiej.
Grupa Metropolitanka odkrywanie pionierek rozpoczęła już w 2012 roku, a kontynuowało ten projekt Stowarzyszenie Arteria - tworząc w 2018 roku 100 biogramów wybitnych Pomorzanek na 100-lecie praw wyborczych kobiet w Polsce we współpracy z Instytutem Kultury Miejskiej. Biogramy dostępne są na stronie metropolitanka.ikm.gda.pl.
Gdańsk.pl, AL