Inne

Rozpoczęcie rozbiórki zbiornika wodnego w Wilkowicach koło Bielska-Białej nastąpi bezzwłocznie po wyłonieniu wykonawcy prac, co ma nastąpić w drugim kwartale br. – dowiedziała się w środę PAP od rzeczniczki gliwickiego oddziału Wód Polskich Lindy Hofman.

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach jest zobowiązany do przeprowadzenia rozbiórki obiektu do 30 listopada 2021 r. – poinformowała Linda Hofman.

Rzeczniczka zaznaczyła, że Wody Polskie uzupełniły już dokumentację konieczną do wydania ministerialnej decyzji pozwolenia wodnoprawnego dla przeprowadzenia rozbiórki. Zaznaczyła zarazem, że gotowy jest projekt techniczny rozbiórki.

Hofman poinformowała, że z uwagi na stopień skomplikowania nakazanych przez Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Warszawie prac rozbiórkowych, podjęto decyzję o ich podziale na części dokumentacyjną oraz obejmującą zasadnicze roboty rozbiórkowe.

Wody Polskie mają zdemontować zaporę czołową zbiornika wraz z przepławką oraz urządzeniami tworzącymi z nią całość techniczno-użytkową. Po zakończeniu prac rozbiórkowych koryto rzeki zostanie odtworzone, a teren rozebranego zbiornika - uporządkowany. Zachowana zostanie zapora przeciwrumowiskowa na Wilkówce, niecka wypadowa oraz te elementy czaszy zbiornika, które stanowią zabezpieczenie przebiegającej tam drogi gminnej oraz mostu.

Po opadach w maju 2019 r. pojawiło się zagrożenie, że wilkowicka tama pęknie. Ewakuowano wówczas mieszkańców. Stan techniczny zapory i jej konstrukcja wzbudzały od dawna zastrzeżenia m.in. Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Latem 2019 r. nadzór budowlany podjął decyzję o rozbiórce zapory czołowej.

Linda Hofman przypomniała, że z uwagi na bezpieczeństwo mieszkańców domów położonych poniżej zapory czołowej zbiornika, gliwickie Wody Polskie wykonały dodatkowe otwory w wieży przelewowo-upustowej, które umożliwiają swobodny przepływ wód Wilkówki przez czaszę nawet podczas wezbrania powodziowego. Uniemożliwiają one piętrzenie wody, a tym samym napełnienie się zbiornika.

Zapora na Wilkówce została zbudowana kilka lat temu przez Śląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych. Miała piętrzyć wodę dla celów pitnych, na wypadek suszy oraz służyć rezerwą na ewentualność wezbrań i powodzi. Wody Polskie uważają, że z uwagi na liczne wady zbiornik nie pełnił swoich projektowych funkcji.

Mimo iż poprzedni zarządca zbiornika miał świadomość zagrożenia, dopiero Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, obejmując z początkiem 2018 r. funkcje zarządcy, podjęło kroki mające na celu bezpieczeństwo mieszkańców miejscowości Wilkowice.

Sprawą zbiornika zajmowała się Prokuratura Okręgowa w Bielsku-Białej. Postępowanie zostało umorzone.

autor: Marek Szafrański

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0777 4.1601
EUR 4.2961 4.3829
CHF 4.6158 4.709
GBP 5.1533 5.2575

Newsletter