Prezydent Miasta Gdyni podjął trudną decyzję. 22. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów odbędą się wyjątkowo bez udziału publiczności, 3 października 2020 roku.
Tym razem to najważniejsze w świecie podróżniczym wydarzenie, które ze względu na panującą epidemię nie będzie dostępne dla publiczności, zostanie ograniczone do jednego dnia. Wypełnią go prelekcje autorów największych polskich dokonań eksploracyjnych minionego roku. Całe wydarzenie będzie transmitowane on-line.
Nie ulegają zmianie dotychczasowe zasady przyznawania Kolosów. Zostaną one przyznane za wybitne dokonania eksploracyjne w pięciu równorzędnych kategoriach: Alpinizm, Eksploracja jaskiń, Podróże, Żeglarstwo, Wyczyn. Znamy już laureata Super Kolosa. Został nim znakomity himalaista Ryszard Pawłowski, jeden z największych wspinaczy złotej ery polskiego himalaizmu.
Prezydent Miasta Gdyni wraz ze współorganizatorem Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów, którym jest Agencja MART z Krakowa mają nadzieję, że w marcu 2021 roku nic nie stanie na przeszkodzie, by tradycja gdyńskich spotkań podróżniczych pod godłem Kolosów w dotychczasowej, otwartej formule, z udziałem publiczności, była kontynuowana.
To nie była łatwa ani przyjemna decyzja, tym bardziej, że to już kolejna z naszych flagowych gdyńskich imprez, dla których szukaliśmy najlepszej formuły, by zachować obowiązujący nas wszystkich reżim sanitarny. Po drobiazgowej analizie wszelkich możliwych wariantów organizacyjnych okazało się, że transmisja on-line z wręczenia nagród Kolosy i prezentacje docenionych w ten sposób wypraw to jedyne bezpieczne rozwiązanie – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
To jedna z moich najtrudniejszych decyzji. Dzięki kompromisowi ciągłość KOLOSÓW zostanie zachowana, a nasza internetowa publiczność otrzyma skoncentrowany atrakcyjny przekaz. Zapraszam w sobotę 3 października przed ekrany na wyjątkową edycję OSPŻiA. Tym razem kolejek nie będzie. Zrobimy wszystko, by pomimo zmiany formuły emocje pozostały te same. W tym dniu bądźmy razem i do zobaczenia już wiosną 2021 roku - dodał Janusz Janowski z Agencji MART, który od samego początku organizuje we współpracy z Gdynią tę imprezę.
Oprócz Kolosów, podobnie jak co roku, zostaną przyznane nagrody finansowe Miasta Gdyni: Nagroda im. Andrzeja Zawady i Nagroda Wiecznie Młodzi. Ta pierwsza to istniejąca od roku 2002 nagroda fundowana przez Gdynię w kwocie 15 tys. zł, przyznawana dorocznie przez Kapitułę Kolosów autorowi lub autorom najciekawszego, zgłoszonego do niej projektu wyprawy. Kapituła w swoim wyborze kieruje się również dotychczasowym dorobkiem kandydatów.
Laureatami nagrody mogą zostać wyłącznie osoby do 35 roku życia i muszą przeznaczyć ją na realizację wyprawy. Druga z wymienionych nagród to finansowe wsparcie dla podróżników, którzy przekroczyli 65. rok życia. Jej wysokość to także 15 tysięcy złotych.
Nowością jest Nagroda im. Macieja Kuczyńskiego. Otrzyma ją autor najciekawszej, debiutanckiej książki o tematyce podróżniczej, która została wydana w roku 2019. Patronem nagrody będzie Maciej Kuczyński, zmarły latem 2019 roku wieloletni członek Kapituły Kolosów, wybitny speleolog i znakomity pisarz, którego książki stały się inspiracją do własnych poszukiwań dla kilku pokoleń czytelników. Laureat otrzyma statuetkę i ufundowany przez jednego z członków Kapituły Kolosów czek na 5000 zł.
Wcześniej czy później to po prostu musiało się stać: kochamy książki, kochamy podróże i od dawna szukamy publikacji, które o poznawaniu świata opowiadają w sposób piękny, mądry i aktualny. Nie przez przypadek udostępniamy co roku na Kolosach tak dużo miejsca właśnie wydawcom oraz autorom i nie przez przypadek odbywa się na naszej imprezie tak wiele książkowych premier – piszą organizatorzy konkursu na stronie kolosy.pl.
Z powodu koniecznej zmiany formuły całej imprezy nie zostaną przyznane: Nagroda Dziennikarzy i Nagroda Publiczności.
Transmisja on-line będzie dostępna na stronach internetowych: gdynia.pl i kolosy.pl, a także na profilach FB Miasta Gdyni i Kolosów:
rel (Gdynia.pl / Grażyna Pilarczyk)