Trzy niewybuchy z II wojny światowej, zalegające na dnie Odry Zachodniej w Szczecinie, zostaną w środę zneutralizowane. Rano będzie obowiązywał zakaz przebywania w rejonie, w pobliżu którego będzie się odbywała akcja.
Niebezpieczne obiekty to bomba fosforowa, bomba lotnicza i bomba głębinowa - poinformował PAP we wtorek rzecznik 8. Flotylli Obrony Wybrzeża kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski. Zostały znalezione podczas pogłębiania toru wodnego Świnoujście-Szczecin.
Nurkowie minerzy z 12. Dywizjonu Trałowców wydobędą najpierw z okolic Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia ponad stukilogramową bombę głębinową, którą przekażą patrolowi lądowemu. Ten zneutralizuje ładunek na jednym z poligonów. Dużo mniejszy obiekt, 14-kilogramową bombę fosforową usytuowaną przy Bazie Oznakowania Nawigacyjnego szczecińskiego Urzędu Morskiego, nurkowie zneutralizują na miejscu.
Czytaj także:
Neutralizacja niebezpiecznych znalezisk na redzie gdyńskiego portu
Usunięto minę z gdańskiego portu. W poniedziałek neutralizacja [VIDEO]
Na miejscu będzie też neutralizowana bomba lotnicza, której masa ładunku wybuchowego wynosi ponad 240 kg. Nurkowie zastosują metodę deflagracji - powolnego wypalania materiału wybuchowego.
Jak poinformowały służby prasowe szczecińskiego magistratu, w środę w godz. 5-7 rano będzie obowiązywał zakaz przebywania na otwartej przestrzeni na terenie ogródków działkowych im. Pokoju przy ul. Dębogórskiej, a także ogólnie dostępnego brzegu Odry Zachodniej od Mostu Brdowskiego do Przystani Golęcin.
Niebezpieczne obiekty znajdowane w Odrze to pozostałości po nalotach alianckich na Szczecin, głównie w sierpniu 1944 r. Miały one na celu zniszczenie strategicznych obiektów przemysłowych III Rzeszy: portu morskiego, stoczni i śródmieścia.
W wyniku nalotów zniszczona została zabudowa przede wszystkim Starego Miasta i Niebuszewa. Ok. 60 proc. miasta legło w gruzach.