6 lutego 2020 r. w puckim porcie rybackim odsłonięto nowy słupek zaślubinowy, który jest repliką słupka z 1920 roku. Dotychczasowy, który stał w porcie przez ostanie lata, został przeniesiony na teren dawnej bazy Morskiego Dywizjonu Lotniczego, w miejsce faktycznych zaślubin Polski z morzem.
Nowy słupek zaślubinowy jest oświetlony biało-czerwonym światłem. Tuż obok stanęła multimedialna ławeczka zaślubinowa m.in. z autentycznym głosem gen. Józefa Hallera i fragmentem homilii ks. Józefa Wryczy.
Symbolicznego aktu zaślubin, 10 lutego 1920 r., dokonał gen. Józef Haller, wrzucając w wody zatoki platynową obrączkę, jedną z dwóch podarowanych tego samego dnia na dworcu kolejowym w Gdańsku przez dra Józefa Wybickiego, który z niemal 2 tysięczną reprezentacją Polaków mieszkających na terenie Wolnego Miasta Gdańska witał jadącego do Pucka generała.
Obchody 100-lecia zaślubin Polski z morzem
W najbliższy poniedziałek 10 lutego o godz. 7 z Dworca Głównego w Gdańsku odjedzie historyczny pociąg do Pucka. Po jego przyjeździe na miejsce, o godz. 9.30, rozpocznie się rekonstrukcja zdarzeń. Na puckim dworcu powitany zostanie gen. Józef Haller i inni goście. Wraz ze sztandarami i miejscową ludnością przejdą na Stary Rynek i do miejsca faktycznych zaślubin Polski z morzem w bazie Morskiego Dywizjonu Lotniczego, gdzie odtworzone zostaną wydarzenia sprzed stu lat. O 10.15 na Rynku prezydent RP Andrzej Duda odsłoni tablicę Antoniego Miotka, puckiego działacza niepodległościowego, organizatora zaślubin sprzed stu laty. Po uroczystej mszy świętej w farze – w porcie rybackim obok nowego słupka zaślubinowego będą składane wieńce, również ze śmigłowca, i usłyszymy armatni salut narodowy.
SL
Fot. Sławomir Lewandowski / PortalMorski.pl
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.