W Parlamencie Europejski odbyły się uroczystości z okazji zbliżającej się 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem. Zorganizowała je europosłanka Anna Fotyga (PiS).
Za kilka dni będziemy obchodzili 100. rocznicę odzyskania przez Polskę dostępu do morza. Było to wydarzenie, które poruszało wyobraźnię wszystkich Polaków. Kilka godzi wcześniej gen. Józef Haller otrzymał od Polaków mieszkających w Gdańsku dwa platynowe pierścienie. Jeden z nich wrzucił do morza, zaślubiając Polaków i Polskę z morzem na wieczne czasy. Drugi nosił na palcu do końca życia - mówiła Fotyga na uroczystości.
Zaślubiny Polski z morzem były patriotycznym aktem, który wydarzył się 10 lutego 1920 w Pucku. Polska objęła wtedy odcinek wybrzeża morskiego, które wraz z Mierzeją Helską liczyło 140 km wybrzeża Bałtyku. Polski generał symbolicznie wjechał konno do wody.
Podczas ceremonii Haller powiedział: "(...)...oto dziś dzień krwi i chwały. Jest on dniem wolności, bo rozpostarł skrzydła Orzeł Biały nie tylko nad ziemiami polskimi, ale i nad morzem polskim". Te słowa zostały zacytowane w europarlamencie.
W uroczystości w Parlamencie Europejskim wzięli też udział m.in. unijny komisarz ds. rolnictwa, Stały Przedstawiciel Polski przy Unii Europejskiej ambasador Andrzej Sadoś oraz ambasador RP w Królestwie Belgii Artur Orzechowski.
Podczas uroczystości odbył się koncert tria polskich muzyków w składzie: Łukasz Długosz, Agata Kielar-Długosz oraz Andrzej Jungiewicz, którego głównym elementem było wykonanie kompozycji "Once Upon the Sea", utworu skomponowanego specjalnie na tę okazję przez Panią Iwonę Kisiel. Po koncercie otwarta została wystawa polskiej sztuki marynistycznej "Zaślubiam Cię... Współczesna sztuka polska w stulecie powrotu Polski nad Bałtyk".
W ramach uroczystości upamiętniających setną rocznicę odzyskania dostępu do Morza Bałtyckiego przez Polskę zrealizowane zostaną przez Szkołę Filmową w Gdyni dwa krótkometrażowe filmy fabularne nawiązujące do tego historycznego wydarzenia. Filmy zostaną zaprezentowane w Parlamencie Europejskim w Brukseli pod koniec marca 2020 r., podczas konferencji historycznej dotyczącej powrotu Polski nad Bałtyk.
Z Brukseli Łukasz Osiński
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.