Legendarny żaglowiec Dar Młodzieży, który od 20 maja 2018 roku opływa świat dookoła dla uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, 22 stycznia dotrze do Panamy.
Jest to kluczowy, dziewiętnasty port Rejsu Niepodległości, w którym promująca Polskę na świecie młodzież weźmie udział w 34. Światowych Dniach Młodzieży. W Porcie Balboa Pier 6. Załoga zostanie powitana przez Marka Gróbarczyka - ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, prof. Janusza Zarębskiego - rektora Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, Polonię oraz laureatów Rejsu Niepodległości ze wszystkich dotychczasowych odcinków na trasie Daru Młodzieży.
23 stycznia odbędzie się wydarzenie religijne i artystyczne przygotowane przez Polskę w ramach 34. Światowych Dni Młodzieży "Polska dla Panamy – Rejsem Niepodległości z Ojczyzny Świętego Jana Pawła II", której kluczowym elementem będzie uroczysta Msza Święta dziękczynna koncelebrowana przez polskich biskupów pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka z udziałem pielgrzymów z Polski i świata.
Pobyt w Panamie będzie również okazją do oficjalnego spotkania dwustronnego ministra Gróbarczyka z Jorge Barakat Pitty - ministrem gospodarki morskiej Republiki Panamy. Nie zabraknie także wydarzeń promujących potencjał morski i turystyczny naszego kraju. Dar Młodzieży będzie otwarty dla zwiedzających.
27 stycznia odbędzie się spotkanie Pierwszej Damy Agaty Kornhauser–Dudy z młodymi żeglarzami, którzy biorą udział w rejsie dookoła świata. Późnym wieczorem najpiękniejszy polski żaglowiec wyruszy w dalszą podróż, przechodząc przez Kanał Panamski. Kolejnym portem, gdzie zawinie fregata, będzie Kartagena w Kolumbii.
Organizatorami Rejsu Niepodległości są Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Uniwersytet Morski w Gdyni oraz Fundacja Salvatti. Głównym sponsorem jest PKN Orlen, oficjalnym sponsorem Tauron. Partnerem rejsu jest Polska Fundacja Narodowa oraz Krajowe Biuro Organizacyjne Światowych Dni Młodzieży.
kom/ nmk/ wus/