Inne

Budynek Dyrekcji, Kuźni, Ślusarni i Basen Dokowy – to niektóre z miejsc, które znajdują się na nowym szlaku zwiedzania. Stocznia Cesarska Development i Morska Fundacja Historyczna zapraszają na „Szlak Stoczni Cesarskiej” w Gdańsku. 

Wzdłuż trasy zlokalizowano 13 paneli, zawierających opisy i materiały wizualne, na których można zapoznać się z historią stoczni i ludzi, którzy tu pracowali. Zwiedzający mogą odkrywać dziedzictwo przemysłowe i jednocześnie zapoznać się z planami rewitalizacyjnymi. 

- Uruchomienie szlaku zwiedzania Stoczni Cesarskiej to dla nas niezwykle ważna część procesu rewitalizacji tej przestrzeni, która jest nierozłącznie związana z historią i dziedzictwem - mówi Gerard Schuurman, dyrektor projektu Stocznia Cesarska. I dodaje: - Chcemy utrzymać tę historię żywą, nie tylko w architekturze, którą można sobie po prostu zobaczyć. Jednak jej wartości nie dostrzeże się, jeśli nie pozna się historii pracujących tu ludzi i wydarzeń, które miały tu miejsce. Ten kontekst jest niezbędny, dlatego postanowiliśmy stworzyć szlak.

Początek szlaku, czyli pierwsza tablica zlokalizowana jest przy Sali BHP Stoczni Gdańskiej, następna – po drugiej stronie ulicy, nieopodal muralu „Obrońca”, belgijskiego artysty Stefaan’a De Croock’a. Kolejna – przy budynku Dyrekcji, a ostatnia, trzynasta – pod stoczniowym żurawiem nr 13, gdzie przeczytamy „Manifest Stoczni Cesarskiej”. Szlak został poprowadzony tak, by pokazać najciekawsze miejsca. Są to zabytki, miejsca historyczne, związane z ludźmi i z przemysłem okrętowym. 

- Z punktów, które są elementami szlaku, nie można pominąć budynku remizy. Jest to również jeden z najstarszych obiektów, który powstał w latach 80-tych XIX wieku. Kiedyś był częścią większego kompleksu, ale została z niego tylko remiza – mówi przewodnik Jarosław Żurawiński, prezes Morskiej Fundacji Historycznej. I wyjaśnia: - Część ceglana budynku remizy jest oryginalna, natomiast przybudówka z wrotami została dobudowana po wojnie. Tutaj przez cały czas funkcjonowała remiza straży pożarnej: i w czasach Cesarskich, i w czasach Wolnego Miasta, a także po wojnie. Dopiero w XXI wieku została przeniesiona na Wyspę Ostrów, a obecnie na terenie Stoczni nie ma w ogóle straży pożarnej, ponieważ została ona zlikwidowana.

Szlak zwiedzania dostępny będzie cały czas, niezależnie od prac budowlanych, które rozpoczną się na początku przyszłego roku.

mat. pras.

Fot. Bartek Bańka 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0422 4.1238
EUR 4.2099 4.2949
CHF 4.4539 4.5439
GBP 4.9745 5.0749

Newsletter