W gospodarce morskiej stawiamy na nowe technologie, inteligentne rozwiązania i inwestycje przyjazne środowisku – powiedział podczas ceremonii zakończenia Światowych Dni Morza w Szczecinie minister Marek Gróbarczyk.
W piątek w stolicy Pomorza Zachodniego zakończyły się trzydniowe Światowe Dni Morza, na które zjechało kilkunastu ministrów i delegaci z kilkudziesięciu krajów świata. Obok polityków w Dniach Morza wzięli udział także m.in. eksperci z branży morskiej, biznesmeni i ludzie związani z kształceniem morskim.
Cieszę się, że debata ministrów i dwudniowe spotkania ekspertów potwierdziły, że w gospodarce morskiej stawiamy na nowe technologie, inteligentne rozwiązania i inwestycje z poszanowaniem naturalnego środowiska. W tym duchu będziemy wspierać tworzenie prawa i regulacji dla żeglugi morskiej na forum IMO – powiedział Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej na zakończenie Światowych Dni Morza 2018 w Szczecinie.
- Dziękuję wam drodzy koledzy i koleżanki ministrowie za przybycie do mojego kraju i głęboko wierzę w to, że wyjedziecie stąd z przekonaniem, że Polska to państwo gościnne, szeroko otwarte na współpracę oraz z ogromnym morskim potencjałem – powiedział podczas ceremonii zamknięcia Światowych Dni Morza minister Gróbarczyk.
– Dziękuję sekretarzowi generalnemu IMO, Kitackowi Lim, za zaufanie, którym obdarzył Polskę i za współpracę przy zorganizowaniu Światowych Dni Morza. Cieszę się, że wczorajsza debata ministrów i dwudniowa debata ekspertów potwierdziły, że w gospodarce morskiej stawiamy na nowe technologie, inteligentne rozwiązania i inwestycje z poszanowaniem naturalnego środowiska. W tym duchu będziemy wspierać tworzenie prawa i regulacji dla żeglugi morskiej na forum Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO-PAP) – dodał szef resortu morskiego.
Gróbarczyk wyraził przekonanie, że obecność w Szczecinie zagranicznych delegacji i przedstawicieli biznesu przyniesie w przyszłości wymierne efekty współpracy.
- Goszcząc nas tutaj port Szczecin-Świnoujście rozpoczął zakrojoną na szeroką skalę inwestycję. Mamy ambitny plan; w najbliższym czasie zamierzamy zwiększyć pozycję Polski na całym świecie – dodał minister i zadeklarował, że Polska chce zwiększyć swoją aktywność na forum Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) i wejść w skład jej Rady, do której należy obecnie 20 państw członkowskich. - Chciałbym jeszcze raz podziękować wam drodzy państwo ministrowie za waszą obecność i za współpracę. Pamiętajcie, że Polska i Szczecin są dla was zawsze, ale to zawsze otwarte – powiedział na zakończenie Gróbarczyk.
Za organizację Światowych Dni Morza w Szczecinie podziękował także sekretarz generalny Międzynarodowej Organizacji Morskiej Kitack Lim. Jak podkreślał, misją Organizacji jest uczynienie żeglugi m.in. bardziej bezpieczną i przyjazną środowisku naturalnemu. Jak dodał, żegluga morska jest podstawą dla rozwoju światowych gospodarek.
– Światowe Dni Morza to największe wydarzenie, którego celem jest promocja bezpiecznej, wydajnej oraz zrównoważonej żeglugi poprzez współpracę. Rola IMO oraz całego przemysłu morskiego została raz jeszcze dobitnie podkreślona – podkreślił Kitack Lim.
Podczas ceremonii zakończenia Światowych Dni Morza przekazano także flagę IMO przedstawicielowi Kolumbii, gdzie będą zorganizowane Światowe Dni Morza w przyszłym roku. Przedstawiciele Akademii Morskiej w Gdyni i Narodowej Administracji Morskiej Kolumbii podpisali także list intencyjny ws. współpracy, wymiany studentów i promocji.
W trakcie trzydniowych Dni Morza poruszono także tematy dotyczące zielonych technologii, big data i bezpieczeństwa cyfrowego w żegludze morskiej. Prelegenci mówili także o szansach stojących w związku z wykorzystaniem nowych szlaków handlowych, przyszłości morskiego rynku pracy w kontekście globalnej tendencji ograniczania pracy ludzkiej w żegludze i projektów statków autonomicznych. Ważną kwestią rozmów była również rola kobiet w sektorze morskim.
W konferencji wzięło udział 800 delegatów z ponad 40 państw, w tym aż 15 w randze ministrów. Do Szczecina przybyli przedstawiciele rządów Portugalii, Grecji, Kolumbii a także Ghany, Korei, Nigerii, Singapuru, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Chin, Chorwacji, Cypru, Iranu, RPA, Tajlandii oraz delegacje z Argentyny, Azerbejdżanu, Brazylii, Meksyku, Indonezji, Czech, Estonii, Francji, Węgier, Łotwy, Litwy, Słowacji, Słowenii czy Turcji.
Jednym z punktów towarzyszących ŚDM w Szczecinie była wizyta żaglowca Dar Młodzieży, który niecały miesiąc temu wypłynął z Gdyni w Rejs Niepodległości. Port w Szczecinie, z którego Dar wypłynął w piątek, to ostatni polski przystanek w rejsie dookoła świata zorganizowanym z okazji uczczenia stulecia odzyskania niepodległości. Do kraju żaglowiec powróci dopiero w marcu 2019 roku.
Sporą atrakcją była także możliwość wejścia na pokład nowego niszczyciela min ORP Kormoran, zbudowanego w stoczni Remontowa Shipbuilding SA, który z okazji Dni Morza specjalnie zawinął do Szczecina. Ponad tysiąc zwiedzających miało okazję na własne oczy zobaczyć najnowocześniejszy okręt polskiej Marynarki Wojennej.
Organizatorem tegorocznych Światowych Dni Morza było Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej we współpracy z Międzynarodową Organizacją Morską.
PAP/MGMiŻŚ/GL
Na zdjęciu poniżej: Przekazanie flagi IMO przedstawicielowi Kolumbii, gdzie będą zorganizowane Światowe Dni Morza w przyszłym roku.
Fot.: MGMiŻŚ