Inne

Dar Młodzieży wyrusza w rejs w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, aby być ambasadorem Rzeczypospolitej, aby być darem dla naszej ojczyzny – mówił w niedzielę metropolita gdański abp. Sławoj Leszek Głódź podczas mszy w intencji uczestników Rejsu Niepodległości.

W niedzielę w Gdyni odbyła się msza św. w intencji uczestników rejsu dookoła świata Daru Młodzieży dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

„Dzisiaj przeżywamy w naszej ojczyźnie ważne wydarzenie. Dar Młodzieży wyrusza w rejs w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, aby być ambasadorem Rzeczypospolitej, aby być darem dla naszej ojczyzny, aby kontynuować osiągnięcia poprzedniczki, Daru Pomorza” – mówił podczas homilii metropolita gdański abp. Sławoj Leszek Głódź.

„Warto przypomnieć najbardziej spektakularny epizod. Kiedy Dar Pomorza wpłynął do Stanów Zjednoczonych, to setki tysięcy przedstawicieli Polonii przybyło, aby dotknąć pokładu na znak jedności z ojczyzną, narodem i Kościołem. Z wdzięcznością patrzymy zatem na Dar Pomorza, ale pragniemy także z entuzjazmem spojrzeć na Dar Młodzieży” - dodał.

Arcybiskup przypomniał słowa pierwszego komendanta Daru Młodzieży Tadeusza Olechnowicza, który mówił, że statek ten jest „najlepszym dowodem polskiego optymizmu”. „I naszej ojczyźnie wciąż potrzeba optymizmu, nie depresji, nie gniecenia jeden drugiego i walki. Optymizmu i radości” – podkreślił Głódź. „Dzisiaj pragniemy zawierzyć panu Bogu Dar Młodzieży, jego załogę, wszystkich uczestników rejsu, młodych, napełnionych radością i pięknym morzem, aby szczęśliwie zawijali do portów” – mówił.

Podczas uroczystej mszy nuncjusz apostolski w Panamie abp. Mirosław Adamczyk odczytał treść listu z błogosławieństwem papieża Franciszka dla organizatorów i uczestników Rejsu Niepodległości. Ojciec Święty przekazał w nim także „wyrazy duchowej łączności i serdeczne pozdrowienia” wszystkim uczestnikom Eucharystii inaugurującej Rejs Niepodległości.

W liście przypomniano fragment orędzia papieża na XXXIII Światowy Dzień Młodzieży. „Trzeba otwierać przestrzenie naszych miast i wspólnot, aby wzrastać, marzyć, patrzeć na nowe horyzonty. Drodzy młodzi, nigdy nie traćcie smaku radości, ze spotkania z innymi, z przyjaźni, wspólnego marzenia, pielgrzymowania. Nie pozwalajcie, aby promienie młodości gasły w mroku zamkniętego pokoju, w którym jedynym oknem na świat jest komputer i smartfon. Otwórzcie na oścież drzwi waszego życia, Bóg wzywa każdego z was po imieniu” – napisano.

Przed rozpoczęciem mszy, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk mówił, że rejs Daru Młodzieży dookoła świata jest nawiązaniem do chlubnej tradycji minionych pokoleń, kiedy to w 1934 r. żaglowiec Dar Pomorza opłynął świat, by głosić chwałę naszej odrodzonej państwowości. Tegoroczny rejs – jak mówił Gróbarczyk – ma być również hołdem dla pokoleń Polaków, dzięki którym żyjemy w wolnym i niepodległym państwie.

„Szanowni uczestnicy rejsu, podróż, w której bierzecie udział, to jedna z największych przygód waszego życia. To wy, poprzeć codzienną okrętową pracę będziecie dbać o to, by ten legendarny żaglowiec godnie reprezentował naszą ojczyznę na morzach i oceanach świata. Dziś tworzycie naszą wspólną historię, tak, jak tworzyła ją załoga Daru Pomorza w latach 30. XX wieku” – mówił.

Minister podkreślił, że wierzy, że dzięki Rejsowi Niepodległości oraz „młodym ambasadorom Polski na jego pokładzie” w wielu miejscach na świecie zagości cząstka naszej ojczyzny. „Wam, młodzi przyjaciele, podczas tej niezwykłej przygody życia życzę stopy wody pod kilem i pomyślnych wiatrów. Powiedzcie światu, jak Polska jest piękna” - oświadczył.

Gróbarczyk poinformował również, że od października br. Akademia Morska w Gdyni podniesie swoją rangę przyjmując status Uniwersytetu Morskiego.

Rejs Niepodległości to forma uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Będzie to drugi w dziejach Daru Młodzieży tzw. Wielki Krąg, czyli opłynięcie globu trasą wokół trzech przylądków. Fregata ma ponownie zawinąć do Gdyni 28 marca 2019 r. Do tego czasu planowane są jej wizyty w 22 portach na 4 kontynentach. W styczniu 2019 roku uczestnicy rejsu mają wziąć udział w Światowych Dniach Młodzieży w Panamie.

Autor: Aleksandra Rebelińska

+5 Mowa trawa
Nie idzie tego czytać ! Czy "Dar Młodzieży" dopiero co został zbudowany, a w tych rejsach, które do tej odbył, czyim był ambasadorem, jak nie ambasadorem Polski ?
20 maj 2018 : 11:23 Jato | Zgłoś
+6 Aleksandro Rebelińska, geografia się kłania!
"Będzie to drugi w dziejach Daru Młodzieży tzw. Wielki Krąg, czyli opłynięcie globu trasą wokół trzech przylądków" - gdzie Panama, a gdzie Horn?
No chyba, że tym trzecim przylądkiem jest Rozewie?
20 maj 2018 : 11:51 x | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0422 4.1238
EUR 4.2099 4.2949
CHF 4.4539 4.5439
GBP 4.9745 5.0749

Newsletter