Udział w międzynarodowym ćwiczeniu Anakonda-16, zabezpieczenie Szczytu NATO w Warszawie oraz zabezpieczenie Światowych Dni Młodzieży to najważniejsze zadania jakie w ostatnich miesiącach realizowało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych (DGRSZ) oraz jednostki bezpośrednio podległe. 28 i 29 września br. w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni odbyła się półroczna odprawa rozliczeniowo-zadaniowa dowództwa.
Podczas narady na Pomorzu dokonano podsumowania działalności w siłach zbrojnych w okresie ostatnich kilku miesięcy. Dowódca Generalny RSZ gen. broni dr Mirosław Różański wysłuchał meldunków dowódców jednostek oraz inspektorów DGRSZ. - Ostatnie miesiące pokazały, że połączoność w działalności pomiędzy rodzajami sił zbrojnych jest wartością dodaną nie tylko podczas ćwiczeń. Zabezpieczenie Światowych Dni Młodzieży, Święta Wojska Polskiego, Szczytu NATO pokazało jakie pozytywne efekty przynosi synergia - podsumował generał Różański.
Ponadto za najważniejsze zadania w minionym okresie Dowódca Generalny RSZ uznał szkolenie ukraińskich żołnierzy przez instruktorów z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich w ramach natowskiej JMTG-U, misję szkoleniową NATO Assurance Measures w krajach bałtyckich realizowaną przez kompanię piechoty zmotoryzowanej z 7. Batalionu Strzelców Konnych Wielkopolskich 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, udział Marynarki Wojennej RP (MWRP) w Stałym Zespole Okrętów NATO na Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym. Szczególną uwagę zwrócił na zakończenie prac koncepcyjnych DGRSZ do ćwiczenia Dragon-17, najważniejszego międzynarodowego przedsięwzięcia szkoleniowego w Siłach Zbrojnych RP w 2017 roku.
Generał Różański omówił również te zadania, z których należy jak najszybciej wyciągnąć wnioski i wdrożyć je do służby.
Mówiąc o priorytetach na najbliższe miesiące wskazał na certyfikację międzynarodowej brygady LITPOLUKRBRIG podczas ćwiczenia Common Challenge 17, kontynuację misji JMTG-U, uczestnictwo w Strategicznym Przeglądzie Obronnym, przyjęcie na wyposażenie jednostek okrętu niszczyciela min Kormoran II oraz systemu szkolenia zaawansowanego AJT wraz z samolotem M-346, przygotowanie Grupy Bojowej Unii Europejskiej 2019, udział w formowaniu Wojsk Obrony Terytorialnej i przygotowanie w 2017 roku ćwiczenia Dragon-17.
Jednym z elementów odprawy DGRSZ był udział uczestników w ćwiczeniu epizodycznym MWRP z wykonywaniem zadań ogniowych. Ich celem było przedstawienie ogólnych zasad wykonywania zadań szkoleniowych oraz zapoznanie z praktycznym użyciem uzbrojenia podczas wykonywania wybranych elementów szkoleniowych na morzu. - Podczas planowania ćwiczeń i szkolenia uważam za stosowne poznanie specyfiki działania kolegów ze wszystkich rodzajów sił zbrojnych. Pozwoli to zrozumieć i lepiej wykorzystać ich potencjał podczas działań połączonych - podkreślił generał Różański.
Swoimi wnioskami i spostrzeżeniami z udziału w misji szkoleniowej Assurance Measures na Litwie, Łotwie i w Estonii podzielił się dowódca kompani z 17WBZ kpt. Krzysztof Ilnicki. Dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego WIM gen. bryg. prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak opowiedział o procedowanych zmianach dotyczących udzielania pomocy żołnierzom oraz oferty leczniczej szpitalnych placówek zdrowia.
rel (Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, ppłk Szczepan Głuszczak)
Fot.: ppłk Szczepan Głuszczak, kpt. Przemysław Płonecki, chor. mar. Piotr Leoniak, Marian Kluczyński