Komandor porucznik Michał Bramko został w piątek, 12 sierpnia, dowódcą grupy ratownictwa morskiego, a jednocześnie dowódcą okrętu ORP Piast.
Uroczyste objęcie obowiązków odbyło się zgodnie z marynarską tradycją i ceremoniałem, podczas pobytu okrętu na morzu w obecności Dowódcy Dywizjonu i zaproszonych gości.
W trakcie kilkugodzinnego wyjścia na wody Zatoki Gdańskiej zdający i przyjmujący obowiązki przekazali sobie dowodzenie okrętem podczas uroczystej zbiórki załogi na rufie okrętu. W swoim przemówieniu odchodzący dowódca kmdr por. Grzegorz Zięba podziękował załodze za jej wkład w realizację zadań jakie stawały przed okrętem w ciągu ostatnich siedmiu lat gdy był jego dowódcą.
Obejmujący obowiązki kmdr por. Michał Bramko podziękował przełożonym za zaufanie jakim go obdarzyli i zapewnił, że dołoży wszelkich starań, aby dzieło jego poprzedników było dalej tak dobrze kontynuowane. Podkreślił także, że odchodzący dowódca zawiesił poprzeczkę bardzo wysoko, ale doskonałe wyszkolenie i profesjonalizm załogi na pewno pozwolą okrętowi osiągnąć postawione przed nim cele.
kmdr por. Michał Bramko otrzymał z rąk Dowódcy Dywizjonu, kmdr. Alberta Figata „znak dowódcy okrętu” oraz akt mianowania na stopień komandora porucznika. kmdr por. Grzegorz Zięba na pamiątkę dotychczasowej służby na stanowisku dowódcy okrętu ratowniczego ORP Piast, otrzymał od załogi „znak dowódcy okrętu”.
kmdr por. Grzegorz Zięba urodził się 2 marca 1969 r. w Pucku, ukończył szkołę podstawową w Helu oraz liceum zawodowe w Pucku. Po zdaniu egzaminów do Akademii Marynarki Wojennej w czerwcu 1988r. rozpoczął studia na Wydziale Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego. W 1992 roku został promowany na pierwszy stopień oficerski, a rok później, po uzyskaniu tytułu magistra inżyniera został wyznaczony na swoje pierwsze samodzielne stanowisko - asystenta w 45 dPJP na okręcie ratowniczym ORP Lech. W 1995 został wyznaczony na etat dowódcy działu nawigacyjnego awansując jednocześnie na stopień porucznika marynarki. 4 lata później objął obowiązki zastępcy dowódcy okrętu. Po ukończeniu studiów podyplomowych w Akademii Marynarki Wojennej, 1 sierpnia 2006 r. został dowódcą okrętu ORP Lech, którym dowodził przez kolejne 3 lata. Kmdr por. Grzegorz Zięba ukończył szereg kursów krajowych oraz międzynarodowych, między innymi kurs ratowania okrętów podwodnych, operatora ROV, EXTAC oraz GMDS. Brał udział w licznych ćwiczeniach międzynarodowych takich jak: BOLD MONARCH, BALTOPS, STRONG RESOLVE, SORBET ROYAL, BALTIC PORPOISE, PASSEX, COOPERATIVE VENTURE, CROWN EAGLE, SMER/MEDEX. Z dniem 12 sierpnia 2016 roku został wyznaczony na stanowisko Zastępcy Dowódcy Dywizjonu - Szef Sztabu dywizjonu Okrętów Wsparcia.
kmdr por. Michał BRAMKO jest absolwentem Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia okrętowego Akademii Marynarki Wojennej. Zawodową służbę wojskową rozpoczął od stanowiska Dowódcy Centrali Rakietowej na niszczycielu ORP Warszawa. W 2002 roku został oddelegowany do składu załogi odpowiedzialnej za transfer fregaty ORP Gen. T. Kościuszko ze Stanów zjednoczonych do Polski. Od 2003 roku objął obowiązki dowódcy działu nawigacyjnego w Pionie operacyjnym na ORP Gen. T. Kościuszko w dywizjonie Okrętów Rakietowych. W 2006 roku został wyznaczony na dowódcę działu fregaty w Pionie uzbrojenia w dziale rakietowo-artyleryjskim w dywizjonie Okrętów Zwalczania Okrętów Podwodnych. W latach 2006, 2008 pełnił obowiązki Dowódcy Pionu Operacyjnego fregaty ORP Gen. T. Kościuszko. W trakcie służby na okręcie oficer dwukrotnie uczestniczył w szkoleniu w jednym z największych ośrodków szkoleniowych FOST (Flag Officer Sea Training) w Plymouth w Wielkiej Brytanii. Posiada bogate doświadczenie specjalistyczne zdobyte podczas udziału w ćwiczeniach narodowych, międzynarodowych oraz kursach specjalistycznych. W 2009 roku ukończył studia podyplomowe na Wydziale Dowodzenia i Operacji Morskich w Akademii Marynarki Wojennej na kierunku zarządzanie i dowodzenie w specjalności dowodzenie siłami morskimi. W 2009 roku wyznaczony na stanowiska Starszego Oficera Flagowego w dywizjonie Okrętów wsparcia. Z dniem 12 sierpnia 2016 roku został wyznaczony na stanowisko Dowódcy Grupy Ratownictwa Morskiego - Dowódcę ORP Piast.
ORP Piast to uniwersalny, duży okręt ratowniczy. Jego głównym zadaniem jest udzielanie pomocy załogom zatopionych okrętów podwodnych. To jedna z niewielu podobnych jednostek na Bałtyku, która może prowadzić długotrwałe operacje ratownicze, prace podwodne, badania dna morskiego, a także zadania patrolowe. Okręt może pomagać innym jednostkom na morzu, usuwać uszkodzenia, gasić pożary, ściągać z mielizny, holować oraz odkażać okręty i statki. Piast może prowadzić akcje poszukiwania i ewakuacji rozbitków oraz udzielać poszkodowanym natychmiastowej pomocy w ambulatorium okrętowym. Od 1997 do stycznia 1998 ORP Piast przeszedł generalny remont połączony z modernizacją do projektu 570M (wcześniej 570). Podczas remontu okręt został doposażony w przeznaczone do dokładnego pozycjonowania jednostki cztery duże kotwice (na ramach na dziobie i rufie) oraz pokład do współpracy ze śmigłowcem. Zastosowano nowsze urządzenia manewrowe, ze sterami strumieniowymi na dziobie i rufie. Zamontowano na pokładzie dziobowym dźwig o zwiększonych możliwościach mogący podnieść z dna morza przedmioty o masie do 10 ton. Stare łodzie pokładowe zastąpiono przez dwie nowe hybrydowe typu SŁR-7500 i ŁR-6. Zmodernizowano dzwon nurkowy. Okręt otrzymał ponadto pojazd do prac podwodnych. Na okręcie zainstalowano system hydrolokacyjny do poszukiwania obiektów na dnie morza. Znacznie unowocześniono również środki nawigacji i łączności.