Inne

W dniach 14-15 stycznia 2016 roku w siedzibie Europejskiej Agencji Obrony (EDA) w Brukseli odbyło się 29 spotkanie robocze, organizowane przez Dyrektoriat ds. Badań i Technologii, w ramach panelu technologicznego (CAPTECH) poświęconego rozwojowi technologii morskich. Po raz kolejny w spotkaniu udział wzięli specjaliści z polskiego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej S.A. (CTM), którzy wraz z pozostałymi przedstawicielami: europejskich sił zbrojnych, podmiotów naukowo-badawczych oraz przemysłu tworzą grupę inicjującą i kierującą pracami badawczo-rozwojowymi we wspomnianej dziedzinie. 

Dyrektoriat ds. Badań i Technologii jest wyodrębnionym organem w strukturze EDA, powołanym do nawiązywania współpracy państw członkowskich, w zakresie realizacji wspólnych projektów i programów naukowo-badawczych, których celem jest rozwój technologii obronnych. Podstawowym narzędziem w nawiązywaniu wyżej wspomnianej współpracy jest dwanaście paneli technologicznych, z których jeden poświęcony jest rozwojowi technologii morskich. Obejmuje on tematykę dotyczącą platform zarówno nawodnych, jak i podwodnych, systemów uzbrojenia morskiego, systemów przeciwdziałania zagrożeniom, symulatorów oraz systemów szkoleniowych dla załóg okrętowych itd.

W trakcie dwudniowego spotkania mającego miejsce w siedzibie EDA omówiono m. in. stan badań aktualnie realizowanych, jak również i przyszłych programów oraz projektów związanych z rozwojem technologii morskich. Wśród nich znalazły się projekty dotyczące bezzałogowych platform morskich, z których w jeden zaangażowane jest aktualnie Centrum Techniki Morskiej, natomiast w drugi będzie zaangażowane w najbliższej przyszłości.

Pierwszy z projektów - Buried Mines (BURMIN) ukierunkowany jest na eliminację luk technologicznych w systemach detekcji i neutralizacji dennych i zagrzebanych min morskich, a także ustalenie wspólnych standardów dla przyszłych systemów bezzałogowych, realizujących te zadania. Odbywa się to w ramach całego programu "European Unmanned Maritime Systems (UMS)", gdzie CTM w składzie międzynarodowego konsorcjum odpowiada między innymi za testowany w końcu ubiegłego roku podwodny, stabilizowany dynamicznie, sensoryczny system wykrywania.

Drugi projekt związany jest z kontynuacją zakończonego z powodzeniem projektu "Modular Lightweight Minesweeping" (MLM) realizowanego również w ramach programu UMS. W jego wyniku CTM opracował demonstrator technologii modułowego lekkiego trału niekontaktowego, przeznaczonego do neutralizacji wielokanałowych, niekontaktowych min morskich. Przyszły projekt będzie miał na celu dalszy rozwój trału, w ramach którego ma powstać jego nowa wersja, o zmiennej głębokości holowania, pracująca od kilkunastu do kilkudziesięciu metrów pod powierzchnią wody, która daje zdecydowanie szersze możliwości operacyjnego użycia systemu zwalczania min.

Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) to lider polskiego przemysłu i jeden z największych koncernów obronnych w Europie. Skupia ponad 60 spółek (branże: obronna, stoczniowa, nowych technologii), osiągając roczne przychody na poziomie 5 mld zł. Dzięki wykorzystaniu potencjału polonizacji technologii, ścisłej współpracy z polską nauką oraz naciskowi na proces badawczo-rozwojowy, PGZ oferuje innowacyjne produkty zwiększające bezpieczeństwo.

PGZ oferuje m.in. system obrony powietrznej bardzo krótkiego zasięgu z zestawem POPRAD i radarem SOŁA; przenośny zestaw przeciwlotniczy GROM; system bezzałogowych statków powietrznych E-310; kołowy transporter opancerzony ROSOMAK; system artyleryjski z samobieżną haubicą KRAB; indywidualne wyposażenie żołnierza z karabinkami BERYL. PGZ posiada także kompetencje w zakresie projektowania, budowy oraz wyposażania okrętów. Ponadto modernizuje i serwisuje pojazdy, samoloty, śmigłowce, okręty (także sprzęt byłego ZSRR). W najbliższych latach będzie rozwijała technologie kosmiczne i satelitarne oraz cybertechnologie. 

rel (CTM) 

+1 TAA lider.
"Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) to lider polskiego przemysłu i jeden z największych koncernów obronnych w Europie. "

Czy wy ludzie zawsze musicie takie mocarstowe bzdety pisać. Kraj bez czołgu, bez fabryki power packów silnikowych, kraj który nie był w stanie pospawać kadłuba-nośnika dla Krab'. Kraj w którym stocznia nie może od dziesięciu lat skończyć okrętu wojennego itd. itp.
21 styczeń 2016 : 10:52 Arek123 | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0777 4.1601
EUR 4.2961 4.3829
CHF 4.6158 4.709
GBP 5.1533 5.2575

Newsletter