Inne

W czwartek, 19 listopada na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa otwarto nowy basen modelowy, który posłuży studentom, m.in. do badań testowych statków towarowych. Budynek, w którym znajduje się basen, został dobudowany do istniejącego już obiektu.

W uroczystości uczestniczyli, m.in. Arcybiskup Metropolita Gdański - Leszek Sławoj Głódź, członek zarządu PRS SA - Grzegorz Pettke i JM Rektor prof. dr hab. inż. - Henryk Krawczyk. Inauguracji dokonał Dziekan Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa, dr hab. inż. Janusz Kozak, prof. nadzw. PG. 

JM Rektor PG, prof. Henryk Krawczyk podkreślił, iż Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa PG jest najstarszym wydziałem okrętowym w Polsce - istnieje już od 1904 roku. Mówiąc o nowoczesnej aparaturze, w którą wyposażony jest nowo otwarty obiekt, nawiązał do wielkich naukowców wywodzących się z WOiO. Wspomniał też nieżyjących już profesorów: Aleksandra Rylkego, Janusza Stalińskiego, Roberta Szewalskiego oraz Jerzego Doerffera.

- Cieszę się, że jest wśród nas prof. Lech Kobyliński, jeden z twórców polskiego okrętownictwa, który jest przykładem dla nowych pokoleń studentów - dodał rektor.

Zebrani, po krótkich przemówieniach i poświęceniu obiektu, mieli okazję zobaczyć pokaz badań testowych na modelu wykonanym w skali 1:100, który w rzeczywistości byłby jednostką o długości 250 metrów. 

Jeszcze bardziej przygotowani studenci

Oferta kształcenia została dostosowana do wymagań przemysłu i aktualnych tendencji światowych, dlatego też postanowiono bardziej przygotować studentów do pracy w grupach. Odpowiedzią na to jest właśnie system kształcenia, w ramach którego udało się zdobyć odpowiednie fundusze m.in. na zrealizowanie od zera basenu modelowego z modelarnią i salami laboratoryjnymi. System ten nazywa się CDIO (Conceive-Design-Implement-Operate) - nazywany "Inżynier Przyszłości".

Projekt na budowę został zrealizowany w kwietniu 2014 roku, wykonawcą robót została firma ELWOZ Sp. z o.o., a prace budowlane zakończono z dwumiesięcznym wyprzedzeniem, we wrześniu br.

- To dla nas wielki zaszczyt, że mogliśmy realizować inwestycję właśnie dla Politechniki Gdańskiej - powiedział Adam Julke, prezes zarządu firmy Elwoz - W firmie zatrudniamy teraz ponad 30-tu inżynierów i większość z nich to wychowankowie Politechniki Gdańskiej i to jest też tak, że gdyby nie Politechnika to taka firma, jak nasza nie mogłaby zatrudniać tylu specjalistów i dlatego też jesteśmy wdzięczni, że mogliśmy dołożyć małą cegiełkę do tego dzieła - dodał.

Basen modelowy został wyposażony w specjalistyczne urządzenia służące do wytwarzania i tłumienia fal - ośmiosegmentowy, płytowy wytwarzacz fali, który umożliwi jej wytworzenie zarówno w formie regularnej, jak i nieregularnej, przy przyjętej wysokości maksymalnej 0,2 m; a także wózek holowniczy umożliwiający prowadzenie badań eksperymentalnych i uzyskanie prędkości holowanych modeli do 2,5m/s o masie do 200 kg i dł. do 3m. 

W modelarni znajduje się nowoczesna frezarka CNC 5D, która umożliwi wykonywanie modeli badawczych o maksymalnych wymiarach o długości 4 m, szerokości 1,7 m oraz wysokości 1 m.

Podczas zajęć dydaktycznych studenci będą mogli przeprowadzać m.in. badania modelowe statków towarowych, takich jak kontenerowce i masowce, statków do przewozu gazu skroplonego LNG, a także jednostek niekonwencjonalnych - statków do obsługi platform wiertniczych i jachtów. Basen pozwoli również na wykonanie uproszczonych testów statków do instalowania i obsługi morskich turbin wiatrowych czy też badań hydromechanicznych obiektów typu offshore.

Jak zapowiadał Dziekan wydziału, zajęcia w nowym basenie modelowym będą odbywały się jako normalny element programu dydaktycznego.

Ponadto, basen do kształcenia będzie przeznaczony dla doktorantów studiów trzeciego stopnia.

AL, rel (Politechnika Gdańska) 

Fot.: Krzysztof Krzempek, PG

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0845 4.1671
EUR 4.2992 4.386
CHF 4.6143 4.7075
GBP 5.1641 5.2685

Newsletter