Inne

19 listopada o godz. 11 odbędzie się otwarcie nowoczesnego basenu modelowego na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa. W obiekcie znajduje się sprzęt niezbędny do praktycznego testowania modeli statków oraz różnego typu instalacji wodnych.

- Basen modelowy, z którego już niedługo korzystać będą studenci naszego wydziału wyposażony jest w specjalistyczne urządzenia służące do wytwarzania i tłumienia fal, wózek holowniczy umożliwiający prowadzenie badań eksperymentalnych oraz systemy pomiarowo-rejestrujące najnowszej generacji. Nowoczesna jest również elektronika do przetwarzania danych - mówi dr hab. inż. Janusz Kozak, prof. nadzw. PG, dziekan Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa.

Podczas zajęć studenci będą mogli przeprowadzać m.in. badania modelowe statków towarowych, takich jak kontenerowce i masowce, statków do przewozu gazu skroplonego LNG, a także jednostek niekonwencjonalnych - statków do obsługi platform wiertniczych i jachtów. Basen pozwoli również na wykonanie uproszczonych testów statków do instalowania i obsługi morskich turbin wiatrowych czy też badań hydromechanicznych obiektów typu offshore.

Nie tylko basen

Oprócz basenu, który ma 40 m długości, 4 m szerokości oraz 3 m głębokości, inwestycja objęła przebudowę i rozbudowę dwukondygnacyjnego budynku Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa PG. Na poziomie parteru i pierwszego piętra dobudowano część gmachu, w której znajdują się: basen modelowy wraz z magazynem, modelarnia oraz sale laboratoryjne, komputerowe i pomieszczenia biurowe. Wszystkie przylegające laboratoria oraz modelarnię dostosowano do potrzeb pomieszczenia głównego, jakim jest właśnie basen modelowy.

W modelarni znajduje się nowoczesna frezarka CNC 5D, która umożliwi wykonywanie modeli badawczych o maksymalnych wymiarach o długości 4 m, szerokości 1,7 m oraz wysokości 1 m.

- Do tej pory, na dotychczasowym basenie, który został wybudowany w latach 60., modele były wykonywane klasycznie, tzn. stolarz posługując się rysunkami robił je z drewna. Teraz dzięki frezarce numerycznej model wytwarzany będzie automatycznie, na podstawie wprowadzonych danych - mówi dr hab.inż. Janusz Kozak, prof. nadzw. PG.

Jak podkreśla dziekan WOiO nowy basen pozwoli na wykonanie badań modelowych z użyciem współczesnych metod budowy modeli oraz nowoczesnych metod pomiaru wielu składowych reakcji hydromechanicznej na danym modelu.

- Studenci PG będą mieli do czynienia z wysokiej jakości aparaturą. Posiadanie tak nowoczesnego basenu ma istotne znaczenie zarówno dla procesu dydaktycznego, jak i dla rozwoju kadry naukowej - dodaje dziekan WOiO.

Inwestycja została zrealizowana w ramach projektu Inżynier Przyszłości, którego ideą, obok budowy nowoczesnej infrastruktury, jest m.in. kształcenie stawiające w centrum studenta i kształtowanie jego umiejętności inżynierskich: planowania, projektowania, konstruowania/budowania i wnioskowania na podstawie przeprowadzonego doświadczenia – zgodnie z filozofią CDIO (Conceive - Design - Implement - Operate).

Transmisja z uroczystości otwarcia basenu

Z uwagi na niewielką przestrzeń w budynku basenu modelowego, a tym samym bezpieczeństwo osób uczestniczących w jego oficjalnym otwarciu, niemożliwe jest zgromadzenie wszystkich gości w jednym miejscu. Jedynie określona liczba osób będzie uczestniczyć w symbolicznym otwarciu obiektu/przecięciu wstęgi. Z tego względu dla pozostałej grupy gości przygotowano transmisję na żywo z uroczystości, którą będzie można oglądać w Audytorium 1P na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki, budynek B.

Po trwającej 15 min. części oficjalnej, zebrani w budynku basenu modelowego WOiO przejdą na WETI, gdzie kontynuowana będzie uroczystość. 

rel (Politechnika Gdańska)                      

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9625 4.0425
EUR 4.3054 4.3924
CHF 4.5834 4.676
GBP 5.1082 5.2114

Newsletter