Inne

W piątkowe popołudnie na statku Dar Młodzieży w Szczecinie odbyło się wstępne podsumowanie 3. Międzynarodowego Kongresu Morskiego. Obok organizatorów i współorganizatorów, wzięło w nim udział liczne grono uczestników Kongresu. Gościem specjalnym wydarzenia był Jerzy Buzek - były premier Polski.

Podsumowanie rozpoczął marszałek województwa zachodniopomorskiego - Olgierd Geblewicz. Przyznal on, że bardzo cieszy go fakt, że Kongres Morski, który odbywa się w Szczecinie, zbiera liczne grono pozytywnych opinii w branży; że jest traktowany jako wydarzenie o zasięgiu ogólnopolskim, a nie regionalnym. Wyraził również nadzieję, że wnioski z tegorocznej edycji przyniosą efety nie tylko na szczeblu ogólnopolskim, ale i unijnym.

Aspekt europejski znalazł się w dalszej częsci podsumowania Kongresu Morskiego. Ten temat rozwinął były premier Polski. Jerzy Buzek wspomniał, iż w 2012 roku w Limassol gospodarka morska została uznana za tę część unijnej ekonomii, która może być spoiwem Europy. W tym czasie określono jej najważniejsze filary rozwoju, do których zaliczają się m.in.: handel, turystyka, żywność, biotechnologia, zielona energia. Nawiązując do tego były premier Polski podkreślił, iż wszystkie te zagadnienia zostały ujęte w tegorocznym 3. Międzynarodowym Kongresie Morskim.

Jerzy Buzek zasygnalizował wstępne wnioski tegorocznego Kongresu Morskiego. Po pierwsze, “niebieska” gospodarka (potoczne określenie gospodarki morskiej), która w Unii Europejskiej generuje 5 mln miejsc pracy i jest warta 500 mld euro, powinna zostać inteligentną specjalizacją Polski. Po drugie, niezwykle ważne są inwestycje w infrastrukturę. Chodzi o wykorzystanie w pełni potencjału połączenia Świnoujścia z południem Europy, a także budowy drogi ekspresowej, która połączy Pomorze z Pomorzem Zachodnim. Po trzecie, kwestia eksploracji bogactw naturalnych, a dokładnie metali rzadkich, na Oceanie Spokojnym (do których Polska, w ramach międzynarodowych umów, ma pełne prawa).

W imieniu organizatorów głos zabrał Paweł Szynkaruk. Dyrektor naczelny Polskiej Żeglugi Morskiej przyznał, iż spotkania i debaty, dotyczące tegorocznego Kongresu, będą organizowane przez cały rok. Najbliższe będzie miało miejsce w Sejmie (21 lipca). Jesienią wnioski 3. Międzynarodowego Kongresu Morskiego będą jednym z tematów posiedzenia Komisji Infrastruktury. Ponadto dyrektor PŻM zdradził, iż w przyszłym roku odbędzie się kolejna edycja Kongresu - tym razem w dniach 8-10 czerwca 2016 roku. Wtedy to będzie można zweryfikować tegoroczne podsumowania i założenia.

rel (Międzynarodowy Kongres Morski)

+1 Reforma OFE.
Może pan Buzek odpowiedziałby za twór zwany OFE ?
16 czerwiec 2015 : 07:28 Gonzo | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0422 4.1238
EUR 4.2099 4.2949
CHF 4.4539 4.5439
GBP 4.9745 5.0749

Newsletter