Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni, Instytut Historii Nauki PAN, Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku oraz Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej w dniach 16-18 kwietnia zorganizowały międzynarodową konferencję "Historii Techniki Morskiej".
W gronie zaproszonych prelegentów znalazło się wielu naukowców i praktyków nie tylko z Polski, ale też z zagranicy. Patronat nad konferencją objęły m.in.: Port Gdynia, Remontowa Holding oraz Centrum Techniki Morskiej.
Informację o spotkaniu naukowym przesłano 30 marca zeszłego roku do wielu ośrodków badawczych i uczelni wyższych. Wszyscy zainteresowani mieli czas do 30 stycznia na nadesłanie streszczeń referatów związanych m.in. z archeologią morską, budownictwem okrętowym, oceanotechniką, techniką nawigacji i mechanizmami okrętowymi, a do 16 kwietnia br całej pracy z wybranej tematyki.
Po weryfikacji 16-18 kwietnia zaproszono około 30 osób z Polski, ale również z Norwegii i Rosji, co miało podkreślić jej międzynarodowy charakter. Niestety nie wszystkim udało się dotrzeć i na konferencji stawiła się większość polskich naukowców oraz studentów, co zmusiło organizatorów do prowadzenia prezentacji w języku polskim (pierwotnie miał to być język angielski).
Spotkanie naukowe zostało podzielone na poszczególne sesje tematyczne. Pierwsza z nich dotyczyła "Historii techniki podwodnej", którą moderował prof. dr hab. Mariusz Zieliński. Mówiono m.in. o wykorzystywaniu fal akustycznych w technice morskiej, poznawaniu ich zasad, o ich historii ze szczególnym uwzględnieniem osiągnięć hydrolokacji.
Pierwszym prelegentem był dr inż. Benedykt Hac z Instytutu Morskiego w Gdańsku. Następnie wystąpili: dr inż. Stanisław Skrzyński - Akademia Marynarki Wojennej, dr Piotr Górski - Akademia Marynarski Wojennej oraz mgr Andrzej W. Święch z Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii.
W drugiej sesji moderatorem był prof. Antonii Komorowski, a referaty dotyczyły "Historii techniki nawigacyjnej". Nie zabrakło w nich pracy na temat historii i aspektu logistycznego latarni morskiej w Rozewiu II, której autorem był Apoloniusz Łysejko z Towarzystwa Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Towarzystwo jest na dobrej drodze do całkowitego udostępnienia obiektu zwiedzającym turystom.
Tego dnia zaprezentowali się również: dr hab. inż. Krzysztof Czaplewski, Mariusz Specht z Akademii Morskiej w Gdyni oraz mgr inż. Grzegorz Pettke z Polskiego Rejestru Statków.
Trzecia i czwarta sesja miała miejsce drugiego dnia konferencji. W tematach "Historia techniki wojskowej", a także "Pozostałe zagadnieniach historii techniki morskiej" zaprezentowali się: mgr Sławomir Kozaczka - Akademia Marynarki Wojennej, prof. zw. dr hab. Antoni F. Komorowski - Akademia Marynarki Wojennej, prof. dr hab. Mariusz Zieliński - Akademia Marynarki Wojennej, prof. dr hab. Krzysztof Kubiak - Uniwersytet im. Jana Kochanowskiego w Kielcach, lic. Damian Dutkiewicz, mgr inż. Łukasz Piątek - Politechnika Warszawska, mgr inż. Artur Karczewski - Politechnika Gdańska, dr hab. inż. Adam Weintritt - Akademia Morska w Gdyni, dr Joanna Kizielewicz - Akademia Morska w Gdyni, dr hab. inż. Tadeusz Jastrzębski - emerytowany prof. Politechniki Szczecińskiej, Juliya Stepanchuk - Muzeum Światowego Oceanu w Kaliningradzie oraz prof. dr hab. Andrzej Olejko - Uniwersytet Rzeszowski. Prowadzącymi sesji był prof. dr inż. Krzysztof Kubiak.
Wystąpienia prelegentów odbyły się 16 i 17 kwietnia, natomiast sobota, 18 kwietnia została zaplanowana, jako indywidualny pobyt w Gdańsku. Zaproszeni naukowcy mieli okazję zwiedzić miasto o wielowiekowym doświadczeniu morskim, tradycjach, a także zapoznać się z bogatą i unikalną kolekcją Narodowego Muzeum Morskiego.
A. Latarska, rel (oficynamorska.pl)