Inne

We wtorek, 24 marca br. na zaproszenie Ambasadora Królestwa Norwegii w Polsce Karstena Klepsvika w hotelu Hilton w Gdańsku spotkali się polscy i norwescy przedstawiciele sektora przemysłu morskiego – stoczni, przedsiębiorstw, organizacji oraz instytucji rządowych i samorządowych. Podczas Norwegian - Polish Maritime Dinner rozmawiano o możliwościach rozwoju współpracy pomiędzy obydwoma krajami w dziedzinie gospodarki morskiej.

Podczas spotkania o dotychczasowej współpracy, perspektywach jej zacieśnienia oraz szansach dla polskich przedsiębiorstw na rynku norweskim mówił ambasador Norwegii Karsten Klepsvik. W imieniu strony polskiej przemawiał Marian Siemakowicz, radca-minister w Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Królestwie Norwegii.

Już od lat współpracę biznesową pomiędzy polskimi i norweskimi podmiotami cechuje stały wzrost. Dotyczy ona m. in. nowoczesnych technologii, wysokiej jakości projektów oraz troski o ekologiczne aspekty działalności offshore i rybołówstwa.

Prezentację na temat wymiany handlowej pomiędzy Polską i Norwegią oraz przykładów najciekawszych produktów i wspólnych projektów w obszarze gospodarki morskiej ze szczególnym uwzględnieniem przemysłu stoczniowego przedstawił Piotr Dudziński, radca handlowy Ambasady Królestwa Norwegii w Polsce.

Obroty polskiego sektora morskiego w Polsce osiągają corocznie wielkość 60 mld NOK (koron norweskich), a branży stoczniowej 20 mld NOK – mówił Piotr Dudziński. W polskich stoczniach produkcyjnych i remontowych oraz biurach projektowych i innych podmiotach z nimi współpracujących pracuje około 31 tys. osób.  

Norwegia jest najważniejszym partnerem w polskim biznesie stoczniowym. Wartość polskich produktów i usług stoczniowych wytwarzanych dla odbiorców w Norwegii osiągnęła 1,2 mld USD, a jej udział stanowi 43% wartości polskiego eksportu do tego kraju. Polska branża stoczniowa jest też liderem w imporcie wyrobów i usług z Norwegii. Ich wartość w 2013 r. osiągnęła 730 mln USD, co stanowi około 38% wartości importu z tego kraju.

O współpracy z partnerami z Norwegii mówili Andrzej Wojtkiewicz, prezes stoczni Remontowa Shipbuilding oraz Krzysztof Kulczycki, z Rady Nadzorczej Crist S.A.

Polskie firmy produkują dla norweskich odbiorców - zarówno armatorów jak i tamtejszych stoczni  (w tym drugim przypadku jako podwykonawcy) - bardzo nowoczesne jednostki pływające.

Liderem w produkcji kompletnie wyposażonych statków jest Remontowa Shipbuilding z grupy kapitałowej Remontowa Holding, która zbudowała m.in. 24 promy pasażersko samochodowe dla różnych tamtejszych operatorów. Pierwsze dwa (Foldoy i Sjernaroy) przekazano już w 1999 roku, a  ostatnie (Ryfylke i Hardanger) wyposażone w napędy zasilane LNG - w 2013. Obecnie stocznia buduje dla norweskiego klienta sześć bardzo zaawansowanych technicznie jednostek offshore - statek do układania kabli energetycznych na dnie morskim, jednostkę do obsługi platform wiertniczych (AHTS) pracujących w Arktyce oraz zaopatrzeniowce platform offshore (PSV), zasilane LNG.

Także Crist od lat intensywnie współpracuje z Norwegami, budując zarówno sekcje i kadłuby (w ostatnim czasie w coraz większym stopniu wyposażone) dla tamtejszych stoczni (np. przekazany grupie Kleven w ub. roku kadłub statku sejsmicznego Polar Empress) jak i wyposażone jednostki - jak choćby przekazane w latach 2013 - 2014 statki Rubin i Artic Fjell do obsługi farm rybnych w Norwegii.

Liczne polskie firmy zarówno z Trójmiasta jak i Pomorza Zachodniego produkują także sekcje, bloki, nadbudówki, kadłuby statków oraz specjalistyczne wielkogabarytowe konstrukcje stalowe (Vistal Gdynia) i komponenty dla norweskiego sektora offshore.

Większość budowanych w naszym kraju najnowocześniejszych i spełniających najwyższe światowe standardy m.in. w zakresie ochrony środowiska statków - nie tylko zresztą dla Norwegii - jest zaprojektowanych w całości przez polskie firmy projektowe lub we współpracy z ich norweskimi odpowiednikami. O wysokiej jakości tych produktów i o pracy polskich inżynierów, także w zakresie nadzoru klasyfikacyjnego mówił Andrass Joensen, prezes DNV GL Poland. 

Carsten Nilsen prezes zarządu Skandynawsko-Polskiej Izby Gospodarczej mówił o dynamicznie rozwijającej się współpracy polsko-skandynawskiej odwołując się do doświadczeń 10-letniej aktywności członków Izby.

Tematykę zbliżających się targów BALTEXPO 2015, które odbędą się w Gdańsku od 7 do 9 przybliżył Marek Witecki project manager z Zarządu Targów Warszawskich S.A., organizatora BALTEXPO. Oprócz licznego udziału firm norweskich, co jest logicznym następstwem udanego Polsko-Norweskiego Forum Gospodarki Morskiej podczas ostatniej edycji targów, innym godnym odnotowania faktem będą Duńsko-Polskie Forum Gospodarki Morskiej oraz Silk Road Maritime Route Business Seminar, organizowane przy współudziale Polskiej Agencji  Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ). Będzie to polsko - chińskie seminarium utrzymane w tematyce szeroko pojętej logistyki morskiej, w tym w szczególności tzw. Jedwabnego Szlaku, łączącego Polskę z rynkami dalekowschodnimi. O znaczeniu inicjatywy "Nowego Jedwabnego Szlaku" mówiła z kolei Ivy Yu Yang z Centrum Współpracy Gospodarczej Polska - Chiny.

Jak zapowiada Marek Witecki w tym roku odbędą się także kolejne wydarzenia podobne do Norwegian - Polish Maritime Dinner. Mają  one na celu wesprzeć już istniejące oraz zapoczątkować nowe kontakty pomiędzy polskimi  i norweskimi środowiskami związanymi z gospodarką morską. Organizacja jednego z tych wydarzeń zaplanowana jest na targi Nor-Shipping w Oslo, które odbędą się w dniach 2 - 5 czerwca br., drugie natomiast odbędzie się podczas BALTEXPO 2015.

Grzegorz Landowski

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.1129 4.1959
EUR 4.2327 4.3183
CHF 4.5147 4.6059
GBP 5.0704 5.1728

Newsletter