- Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, upamiętniając 95. rocznicę zaślubin Polski z morzem, składa wszystkim ludziom morza wyrazy uznania za codzienny trud włożony w budowanie pozycji Polski jako kraju położonego nad morzem - czytamy w uchwale podjętej dziś jednogłośnie przez posłów. W dokumencie Sejm uczcił odzyskanie przez nasz kraj dostępu do Morza Bałtyckiego.
Posłowie przypomnieli w uchwale to historyczne wydarzenie sprzed blisko 100 lat. - 10 lutego 1920 r. gen. broni Józef Haller, dowódca Frontu Pomorskiego z woli i rozkazu Józefa Piłsudskiego, ówczesnego naczelnika państwa polskiego, dokonał w Pucku symbolicznego aktu powrotu Polski nad Bałtyk poprzez wrzucenie w wody Zatoki Puckiej platynowego pierścienia przekazanego przez gdańską Polonię - napisano w dokumencie.
Sejm podkreślił, że odzyskanie Wybrzeża przez Polskę dało początek społecznemu zrywowi. Jak zaznaczono w uchwale, zaowocował on budową portu morskiego w Gdyni, utworzeniem administracji rybackiej oraz floty handlowej i rybackiej, a także odbudowaniem szeroko rozumianej gospodarki morskiej. Izba zwróciła także uwagę na istotną rolę, jaką w tym procesie odegrała Liga Morska i Rzeczna.
sejm.gov.pl