Bezpieczeństwo

Kwantowy system kryptograficzny chroniący wymianę danych i okrętowy system uzbrojenia OSU-35K – obydwa opracowane w konsorcjach, których liderem była Wojskowa Akademia Techniczna – otrzymały prestiżowe Defendery. Główne nagrody XXXII Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach wręczono w piątek 6 września. W gali rozdania Defenderów uczestniczył Rektor-Komendant WAT prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak.

System modularnych układów kwantowej kryptografii optycznej został opracowany w ramach wspólnego projektu naukowców z Instytutu Optoelektroniki WAT, ekspertów z TELDAT i NASK.

Na system składają się trzy elementy: układ kwantowej dystrybucji klucza zasilany jest układem kwantowego generatora liczb losowych i synchronizowany przez układ optycznego kodowania fazowego. Każdy z tych modułów jest innowacyjnym urządzeniem, które wykorzystuje zjawiska kwantowe do zabezpieczenia danych przesyłanych w optycznych sieciach teleinformatycznych.

Nowoczesne technologie optycznej kryptologii kwantowej służą ochronie wymiany danych, przede wszystkim takich, które służą bezpieczeństwu i obronności państwa. Bezpieczne łącze jako technologia podwójnego przeznaczenia może być też wykorzystywane w sektorze finansowym lub dla operatorów telekomunikacyjnych - do generacji kodów szyfrujących.

Trzy moduły mogą być elastycznie konfigurowane w różne kombinacje w bezpiecznych węzłach telekomunikacyjnych. Pozwala to na projektowanie systemów telekomunikacyjnych, które mogą być dostosowane do różnych potrzeb aplikacyjnych i rozbudowywane w zależności od wymagań. System oferuje kompleksową ochronę informacji na poziomie danych, nie tylko samego medium transmisyjnego.

Okrętowy System Uzbrojenia OSU-35K opracowali wspólnie naukowcy z Instytutu Techniki Uzbrojenia Wydziału Mechatroniki, Uzbrojenia i Lotnictwa WAT wspólnie z ekspertami Akademii Marynarki Wojennej, PIT-RADWAR S.A. i Zakładów Mechanicznych TARNÓW S.A.

Zdalnie sterowany, stabilizowany okrętowy system uzbrojenia, jest wyposażony w automatyczną armatę kalibru 35 mm z niezależnym optoelektronicznym systemem śledzenia celu. System skonstruowano z wykorzystaniem technologii włókien węglowych, co zapewniło uzyskanie optymalnej masy i gabarytów oraz wysoki poziom ergonomii. Zintegrowana głowica obserwacyjno-śledząca zawiera m.in. kamerę termowizyjną, kamerę światła dziennego, i dalmierz laserowy o dużej częstotliwości pomiaru.

Na system składają się ponadto blok systemu kierowania ogniem i rezerwowe stanowisko kierowania ogniem. OSU-35K zapewnia zwalczanie celów powietrznych wykonujących manewr kursem, prędkością i wysokością w strefie ognia oraz celów nawodnych.

Systemy napędowe i stabilizacji zapewniają precyzyjne i dynamiczne śledzenie obiektów w warunkach morskich. System jest zdolny do precyzyjnego rażenia. Może jednocześnie zwalczać różne rodzaje zagrożeń, ponieważ posiada dwustronny system podawania różnych typów amunicji i system amunicji programowalnej. Może być wykorzystany na różnej klasy okrętach – dzięki swojej modułowości i skalowalności. Możliwy jest też jego dalszy rozwój w odpowiedzi na dynamicznie zmieniające się wymagania pola walki.

Rel: WAT

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0491 4.1309
EUR 4.2097 4.2947
CHF 4.5098 4.601
GBP 5.0936 5.1966

Newsletter