Bezpieczeństwo

Sejmowa komisja ds. służb specjalnych zapoznała się z informacją o stanie ochrony infrastruktury krytycznej kraju, jako istotnego elementu bezpieczeństwa państwa - poinformował w czwartek PAP jej przewodniczący Marek Biernacki (PSL- TD).

"Sama informacja ma wysoki stopień utajnienia. Mogę powiedzieć jedynie, że odbyło się spotkanie na temat infrastruktury krytycznej z przedstawicielami rządu i służb. Dokonaliśmy dość szerokiej analizy tego zagadnienia w kontekście bezpieczeństwa Polski" - powiedział PAP polityk. "Informacje i zainteresowanie posłów wzbudził jeden z obecnie gorących tematów - portu w Gdyni oraz dużych inwestycji na morzu - farm wiatrowych" - wskazał. "Komisja przygotowała dezyderat do pana premiera, w którym wskazała, że brakuje otoczenia prawnego dużych inwestycji, które powinny być chronione w ramach infrastruktury krytycznej" - zaznaczył Biernacki. "Takie przepisy są potrzebne również po to, by te inwestycje szybko realizować. One niedługo będą się budować, a otoczenia prawnego nie ma" - ocenił szef komisji.

Pytany, co z przejściami granicznymi, o których - w związku z protestami transportowców i rolników mówiło się, że powinny uzyskać taki status - wyjaśnił, że staną się one infrastrukturą krytyczną.

"Dla mnie było zaskoczeniem, że nie są taką infrastrukturą, bo według mnie powinny być. Od teraz będą - jest formuła, została ona wypracowana i przejścia graniczne będą na tej liście" - powiedział PAP Biernacki.

Informację o stanie ochrony infrastruktury krytycznej przedstawili w czwartek posłom przedstawiciele ministrów: infrastruktury, aktywów państwowych i obrony narodowej oraz Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

Komisja pozytywnie zaopiniowała też projekt wytycznych premiera dla funkcjonowania osłony antykorupcyjnej - podał Biernacki.

W komisji, oprócz Biernackiego, zasiadają wiceprzewodniczący Mirosław Suchoń (Polska2050 - TD), dwóch posłów PO - Zbigniew Konwiński i Kazimierz Plocke, wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty (Lewica) oraz Waldemar Andzel z PiS i Krzysztof Tuduj (Konfederacja).

Z komisji od początku kadencji odeszli Krzysztof Brejza z KO, który objął mandat europosła, Michał Gramatyka (Polska2050 - TD) i Paweł Olszewski (KO) - którzy objęli stanowiska wiceministrów w resorcie cyfryzacji.

Aleksander Główczewski

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0422 4.1238
EUR 4.2099 4.2949
CHF 4.4539 4.5439
GBP 4.9745 5.0749

Newsletter