Australia i Azja Południowo-Wschodnia stoją w obliczu wspólnych zagrożeń w związku z rosnącymi napięciami w regionie Azji i Pacyfiku – oświadczyła w poniedziałek szefowa australijskiego MSZ Penny Wong. Otwierając szczyt państw regionu, zapowiedziała, że Canberra przekaże 64 mln dolarów australijskich (ok. 165 mln zł) na "wolne, otwarte" .
Od poniedziałku do środy Melbourne jest gospodarzem specjalnego szczytu przypadającego w 50. rocznicę partnerstwa Australii ze Stowarzyszeniem Krajów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN). Członkami tej polityczno-gospodarczej organizacji są: Kambodża, Indonezja, Laos, Singapur, Malezja, Tajlandia, Filipiny, Wietnam, Brunei i Birma.
"Stajemy w obliczy destabilizujących, prowokacyjnych i siłowych działań, w tym niebezpiecznego zachowania na morzu i w powietrzu, oraz militaryzacji spornych obszarów" - powiedziała Wong na otwarciu forum poświęconego współpracy morskiej, wskazując - jak ocenia cytujący ją Reuters - w zawoalowany sposób na Chiny. "To, co dzieje się na Morzu Południowochińskim, w Cieśninie Tajwańskiej, w subregionie Mekongu, na całym Indo-Pacyfiku, ma wpływ na nas wszystkich" - podkreśliła Wong.
Ogłosiła m.in., że Canberra zainwestuje 64 mln dolarów australijskich w ciągu następnych czterech lat, aby "wzmocnić partnerstwo morskie Australii z Azją Południowo-Wschodnią".
Wong nie sprecyzowała, do których krajów trafią środki, ale "z zadowoleniem przyjęła wysiłki" Indonezji, Malezji, Wietnamu i Filipin zmierzające do "wytyczenia granic morskich".
Chiny roszczą sobie prawa do niemal całego Morza Południowochińskiego, przez które biegnie trasa dla handlu morskiego o wartości ponad 3 bln dolarów rocznie. Ich roszczenia kolidują z granicami morskimi kilku członków ASEAN.
Stały Sąd Arbitrażowy w Hadze stwierdził w 2016 r., że roszczenia Pekinu nie mają podstawy prawnej.
Inni członkowie ASEAN ostrzegli jednak, że Chiny odgrywają rolę we wzroście gospodarczym regionu i że nie zamierzają dać się wciągnąć w konflikt między Pekinem a Waszyngtonem.
"Jeśli (USA) mają problemy z Chinami, nie powinni narzucać ich nam" - powiedział premier Malezji Anwar Ibrahim. "Nie mamy problemu z Chinami. Sinofobia jest na Zachodzie" - dodał.
W szczycie biorą udział premier Australii Anthony Albanese, a także przywódcy wszystkich państw członkowskich ASEAN z wyjątkiem Birmy, która została pozbawiona prawa wysyłania przedstawiciela po wojskowym zamachu stanu w 2021 roku.
Mapa: Wikimedia Commons; oprac.: PBS