W sobotę, 24 lutego br., wieczorem amerykańskie Centralne Dowództwo (U.S. Central Command - CENTCOM) poinformowało, że tego dnia o godz. 17:00 (czasu Sanaa), niszczyciel rakietowy USS Mason (DDG 87) zestrzelił jedną przeciwokrętową rakiete balistyczną (Anti-Ship Ballistic Missile - ASBM) wystrzeloną na Zatokę Adeńską z obszaru Jemenu kontrolowanego przez wspieranych przez Iran rebeliantów Huti.
CENTCOM poinformował, że celem rakiety był najprawdopodobniej produkto-chemikaliowiec Torm Thor (nr IMO 9712292; GT 29 609; nośność 49 667 t) "pływający pod banderą amerykańską, należący do podmiotu ze Stanów Zjednoczonych i przez takowy eksploatowany / zarządzany". Ani USS Mason, ani zbiornikowiec Torm Thor, nie zostały uszkodzone i nie odnotowano żadnych obrażeń wśród załóg - dodał CENTCOM.
Rzecznik rebeliantów Huti wygłosił komunikat, zamieszczony w mediach społecznościowych późnym wieczorem w sobotę, zawierający m.in. w zasadzie standardową już formułkę, w której zmieniają się tylko nazwy statków, tym razem w brzmieniu:
"Siły morskie Jemeńskich Sił Zbrojnych przeprowadziły specjalną operację wojskową wymierzoną w amerykański statek Torm Thor w Zatoce Adeńskiej, przy użyciu odpowiedniej liczby pocisków morskich."
Z dotychczasowego doświadczenia wiadomo, iż taka formułka oznacza zazwyczaj w praktyce, że Huti atakowali, ale nie trafili.
Jak zwykle po podobnych komunikatach jemeńskich rebeliantów, w arabskich mediach społecznościowych nastąpił wysyp wpisów zawierających zdjęcia lub filmy tonących lub płonących statków określanych fejkowo jako ofiara najnowszego ogłoszonego ataku Huti, ale w rzeczywistości nią nie będącymi.
W 2023 roku rząd USA uruchomił tankowcową wersję wieloletniego Programu Bezpieczeństwa Morskiego (Maritime Security Program). Torm Thor znalazł się w pierwszej grupie statków pozyskanych do Programu Bezpieczeństwa Tankowców (TSP - Tanker Security Program), który - jak wyjaśnił sekretarz transportu USA Pete Buttigieg - "pomaga wzmocnić zarówno łańcuchy dostaw, jak i bezpieczeństwo narodowe Stanów Zjednoczonych, dostarczając paliwo siłom zbrojnym USA na całym świecie, jednocześnie tworząc setki dobrych miejsc pracy dla amerykańskich marynarzy".
PBS; rel
Fot.: William Leach / YouTube (video still)