Rząd Somalii zatwierdził podpisane z Turcją porozumienie o współpracy obronnej, przyznające Ankarze 10-letni mandat na ochronę wód morskich kraju - poinformowała w środę agencja Anatolia.
Minister ds. informacji Somalii Daud Aweis napisał na platformie X, że "ten przełomowy 10-letni pakt znacząco wzmocni wysiłki rządu Somalii na rzecz ochrony swojej suwerenności".
Abdulkadir Mohamed Nur, minister obrony tego położonego w północno-wschodniej Afryce państwa, podpisał 8 lutego w stolicy Turcji umowę ramową o współpracy obronnej i gospodarczej podczas spotkania ze swoim tureckim odpowiednikiem Yasarem Gulerem.
Prezydent Somalii Hassan Sheikh Mohamud stwierdził, że umowa podpisana między Turcją a jego państwem nie stwarza zagrożenia dla krajów w regionie, dodając, że "w ramach umowy nasi tureccy bracia będą chronić naszego morza tylko przez 10 lat. Po 10 latach współpracy będziemy mieli własną flotę, która będzie chronić nasze wody" - przekazał portal T24.
Od 2009 roku turecka marynarka wojenna prowadzi działania na wodach terytorialnych Somalii w ramach misji ONZ mającej na celu zwalczanie piractwa. Ankara utrzymuje także bazę wojskową w stolicy kraju, Mogadiszu.
Prezydent Mohamud zauważył, że umowa z Turcją obejmuje współpracę w takich kwestiach, jak zwalczanie terroryzmu, zagrożeń zewnętrznych, piractwa i nielegalnego rybołówstwa czy ochronę wybrzeży. Dodał, że porozumienie nie jest wymierzone w Etiopię ani żaden inny kraj.