Podczas operacji NATO usuwania historycznych min na wodach terytorialnych Estonii zneutralizowano 16 sztuk amunicji, m.in. z czasów dwóch wojen światowych. W ćwiczeniach uczestniczyli marynarze z Polski - poinformowała w czwartek agencja BNS.
Przedstawiciele armii sojuszniczych NATO ściśle współpracowali z estońską marynarką wojenną. W ćwiczeniu udział wzięły okręty i załogi z Polski, Belgii, Niemiec, Holandii, Litwy i Estonii.
Uczestnicy działań morskich na wodach Estonii spędzili w sumie około 120 godzin na poszukiwaniu, identyfikowaniu i neutralizowaniu niewybuchów.
Przeszukano obszar ponad 22 mil kwadratowych; 228 obiektów uznano za potencjalną amunicję, 16 zidentyfikowano pozytywnie i unieszkodliwiono.
"W czasie wojen światowych całe Morze Bałtyckie było intensywnie zaminowane, jednak niektóre jego obszary były zaminowane szczególnie gęsto" - powiedział komandor podporucznik Piotr Bartosewicz stojący na czele Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1). "Wody estońskie są jednym z najbardziej zaminowanych obszarów na świecie i zapewniają cenną okazję do szkolenia i zwiększenia gotowości bojowej SNMCMG1" - dodał polski dowódca.
Z Tallina Jakub Bawołek
Fot.: SNMCMG1