Bezpieczeństwo

Minęły już dwa miesiące odkąd dowodzenie nad Stałym Zespołem Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1) objęli Polacy. Sztab kierujący działaniami zespołu tworzą oficerowie i podoficerowie z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, którzy zaokrętowani na pokładzie okrętu flagowego całego zespołu NATO – ORP Kontradmirał X. Czernicki wraz z ORP Hańcza i ORP Drużno tworzą Polski Kontyngent Wojskowy Czernicki.

Zespół SNMCMG1 niespełna tydzień temu zakończył udział w ćwiczeniu Sandy Coasts 2023 na Morzu Północnym, a już w najbliższą sobotę rozpoczyna się kolejne ćwiczenie pk. Northern Coasts 2023, czyli jedno z największych morskich manewrów w regionie Morza Bałtyckiego.

Ćwiczymy bardzo intensywnie, przed naszym zespołem spore wyzwanie, jakim niewątpliwie będzie ćwiczenie Northern Coasts 2023. Kalendarz jest wyjątkowo napięty, ale udział w zakończonym już ćwiczeniu Sandy Coast 2023 u wybrzeży Niderlandów pozwolił nam na zgranie zespołu i jestem przekonany, że to doświadczenie zaprocentuje już w czasie Northern Coasts. Warto nadmienić, że jest to też ćwiczenie o nieporównywalnie większej skali, bowiem nie koncentruje się tylko na aspektach związanych z walką minową. Bardzo się cieszę, że poza okrętem dowodzenia jakim jest ORP Czernicki w zespole są również polskie trałowce proj. 207P tj. OORP Drużno i Hańcza. Dzięki temu zyskujemy na poziomie narodowym, ale również ponadnarodowym, uzupełniamy bowiem zdolności zespołu, których wiele krajów nie posiada, a na pewno nie w takim wymiarze jak Polska Marynarka Wojenna – komandor porucznik Piotr Bartosewicz, dowódca Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1.

Northern Coasts 2023 to ćwiczenie mające na celu poprawę zdolności sił morskich do prowadzenia połączonych operacji utrzymania stabilności i bezpieczeństwa, w szczególnie ważnym z naszego punktu widzenia regionie. Wspólna realizacja zadań to okazja do wzniesienia współpracy na wyższy poziom i wymiany doświadczeń pomiędzy sojusznikami. W manewrach weźmie udział około 3200 żołnierzy, blisko 30 okrętów (w tym jednostki podwodne), kilkanaście samolotów, a także jednostki lądowe.

Głównym zadaniem okrętów SNMCMG1, na czele którego stanęli w lipcu Polacy jest utrzymanie bezpieczeństwa żeglugi poprzez poszukiwanie, wykrywanie i niszczenie niebezpiecznych obiektów podwodnych. Poza tym istotnym zadaniem zespołu jest demonstrowanie solidarności członków sojuszu oraz realizacja jednego z najważniejszych wspólnych zadań czyli zapewnienia bezpieczeństwa morskich szlaków komunikacyjnych. W ten sposób okręty zespołu tworzą system obrony przeciwminowej na akwenach morskich określany mianem "Tarczy Przeciwminowej" dla Europy. Siły te mogą być także skierowane do wsparcia operacji antyterrorystycznych, akcji ratowania życia oraz reagowania w sytuacjach kryzysowych. Zespoły okrętowe należą do najbardziej efektywnych elementów tzw. sił odpowiedzi (NRF - NATO Response Force).

Większość czasu zespoły te spędzają na morzu, między innymi zgrywając współdziałanie wchodzących w ich skład okrętów oraz uczestnicząc w manewrach z marynarkami państw członkowskich i partnerskich NATO. Od lipca 2023 roku zespołem dowodzi polski sztab z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Obecnie w zespole operuje 8 okrętów: ORP Czernicki, ORP Hańcza, ORP Drużno, HMCS Shawinigan i HMCS Summerside z Kanady, BNS Crocus z Belgii, HNLMS Vlaardingen z Niderlandów oraz niemiecki FGS Bad Bevensen.

Tekst i fot.: kpt. mar. Łukasz Koziarski / Oficer prasowy PKW Czernicki i SNMCMG1

rel (8 FOW)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9625 4.0425
EUR 4.3054 4.3924
CHF 4.5834 4.676
GBP 5.1082 5.2114

Newsletter