Straż Graniczna planuje budowę kolejnych zabezpieczeń na granicy wschodniej. Na rzecznych odcinkach granicy, np. na Bugu, zainstalowane zostaną urządzenia elektroniczne. W tym roku ma rozpocząć się procedura wyłonienia wykonawcy - poinformowała PAP rzeczniczka formacji por. Anna Michalska.
Nowe inwestycje na granicy umożliwi m.in. zaproponowana przez MSWiA zmiana w ustawie o budowie zabezpieczenia granicy państwowej. Proponowany przepis pozwoli, aby na budowę i modernizację zabezpieczeń wykorzystane zostały środki pochodzące z budżetu Unii Europejskiej oraz niepodlegające zwrotowi środki z pomocy udzielanej przez państwa EFTA lub pochodzące z innych źródeł zagranicznych.
Rzeczniczka SG wyjaśniła, że pieniądze te w pierwszej kolejności mają zostać wykorzystane na zabezpieczenie rzecznych odcinków granicy zewnętrznej (z Rosją, Białorusią i Ukrainą), np. na rzece Bug, Świsłocz i innych.
SG planuje zainstalować tam urządzenia elektroniczne. - W tym roku ma rozpocząć się procedura wyłonienia wykonawcy - przekazała por. Michalska.
Ustawa o budowie zabezpieczenia granicy państwowej została uchwalona jesienią 2021 roku w związku z presją migracyjną na granicy z Białorusi. W oparciu o jej zapisy na podlaskim odcinku tej granicy powstała zapora fizyczna i elektroniczna. Jej koszt wyniósł ok. 1,6 mld zł. Obecnie budowana jest też zapora elektroniczna na granicy z Rosją. Na te prace zakontraktowano ponad 373 mln zł.
Nowy zapis proponowany do tej regulacji znalazł się w procedowanej jeszcze w parlamencie ustawie dotyczącej uczelni służb mundurowych nadzorowanych przez MSWiA.
Zgodnie z ustawą o budowie zabezpieczenia granicy do takich inwestycji nie są stosowane przepisy odrębne, w tym m.in. prawa budowlanego, prawa wodnego czy prawa ochrony środowiska. Do zamówień nie stosuje się Prawa zamówień publicznych, a kontrolę nad nimi sprawuje CBA. Informacje dotyczące konstrukcji, zabezpieczeń i parametrów technicznych zabezpieczenia są niejawne.