Bezpieczeństwo

W poniedziałek uruchomiono przejście graniczne Nowy Świat na Mierzei Wiślanej. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Straży Granicznej, służb celno-skarbowych, wojewoda pomorski Dariusz Drelich i lokalne władze samorządowe.

Z tej okazji w poniedziałek odbył się briefing prasowy z udziałem wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha, komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej kontradm. Andrzeja Prokopskiego i dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni dra inż. kpt. żeglugi wielkiej Wiesława Piotrzkowskiego. W uroczystości wzięli też udział przedstawiciele władz lokalnych i samorządowych.

Wojewoda Drelich powiedział, że kanał żeglugowy na Mierzei to jedna z tych inwestycji, która wzmacnia pozycję Polski, jako suwerennego państwa, militarnie, gospodarczo i politycznie.

"Po raz pierwszy w powojennej historii naszego kraju nie trzeba pytać wschodniego sąsiada o zgodę na wpłynięcie na Zalew Wiślany. Inwestycja umożliwia swobodną i całoroczną żeglugę statków morskich do pobliskich portów i pozwala nie tylko na rozwój regionu, ale i wzrost gospodarczy całego kraju. Obecnie na Zalewie Wiślanym funkcjonują dwa przejścia graniczne - w Elblągu i Fromborku. Dziś z dumą otwieramy morskie przejście graniczne Nowy Świat! Będą w nim odprawiane jednostki pływające po nowej drodze wodnej dla żeglugi pomiędzy Zalewem Wiślanym i Morzem Bałtyckim" - podkreślił wojewoda pomorski Dariusz Drelich.

Komendant Morskiego Oddziału Straży Granicznej kontradm. Straży Granicznej Andrzej Prokopski dodał, że to już dziewiętnaste morskie przejście graniczne obsługiwane przez funkcjonariuszy MOSG, które będzie obsługiwane całodobowo w ruchu osobowym i towarowym.

"Odprawy statków będą wykonywane w wyznaczonych dwóch miejscach, tzw. punktach kontroli granicznej" - mówił kontradm. Prokopski. "Morskie przejście graniczne Nowy Świat pozwala w pełni otworzyć drogę dla żeglugi międzynarodowej pomiędzy Zalewem Wiślanym a Morzem Bałtyckim, bez konieczności zawijania do portów w Elblągu i Fromborku w celu dokonywania tam odpraw granicznych. Zwiększa też poziom ochrony morskiej granicy Rzeczypospolitej Polskiej i uszczelnia system monitorowania ruchu statków, a my, jako Morski Oddział Straży Granicznej, jesteśmy w pełni gotowi do zapewnienia prowadzenia tu odpraw granicznych" - zaznaczył komendant MOSG kontradm. SG Andrzej Prokopski.

To miejsce obsługiwać będą funkcjonariusze placówki granicznej w Krynicy Morskiej.

"Uruchomione zostało kolejne udogodnienie, które umożliwia przekraczanie granicy w miejscu, w którym nigdy wcześniej nie było to możliwe. Nigdy wcześniej w tym miejscu nie była również możliwa swobodna żegluga. Obecność Straży Granicznej w Porcie Nowy Świat podkreśla strategiczne i logistyczne znaczenie tej nowej przeprawy morskiej. Cieszę się bardzo, że Urząd Morski w Gdyni, który wybudował ten obiekt, administruje kanałem żeglugowym i całym Portem, będzie miał wsparcie funkcjonariuszy Morskiego Oddziału Straży Granicznej, Krajowej Administracji Skarbowej oraz Policji. W tym miejscu wspólnie będziemy dbali o jak najwyższy poziom bezpieczeństwa morskiego, sprawność, a także skuteczność śluzowań wszystkich jednostek, chcących przepłynąć z Zatoki Gdańskiej na Zalew Wiślany lub odwrotnie na zasadach obowiązujących w Rzeczypospolitej" - powiedział dr inż. kpt. ż.w. Wiesław Piotrzkowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni.

Otwarcie przekopu Mierzei Wiślanej - drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Morzem Bałtyckim odbyło się 17 września 2022 r. 

Podstawą utworzenia przejścia granicznego Nowy Świat jest Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 27 grudnia 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustalenia morskich i stałych lotniczych przejść granicznych oraz rodzaju ruchu dozwolonego przez te przejścia. Od teraz funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej obsługują 19 morskich i 2 lotnicze przejścia graniczne.

Przez morskie przejście graniczne Nowy Świat dopuszczony jest ruch osobowy i towarowy. Odprawy graniczne będą prowadzić tu funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Krynicy Morskiej. Kontrole jednostek pływających odbywać się będą w specjalnie wydzielonych i oznakowanych strefach przy nabrzeżu, w tzw. punktach kontrolnych, usytuowanych przed wejściem do kanału żeglugowego, zarówno od strony Zatoki Gdańskiej, jak i od strony Zalewu Wiślanego. Odprawa będzie prowadzona w oparciu o mobilne terminale do odprawy granicznej. Do dyspozycji funkcjonariuszy są także pomieszczenia biurowe w budynku Kapitanatu Portu Nowy Świat, gdzie możliwe jest prowadzenie czynności na tzw. I i II linii kontroli granicznej. Liczba funkcjonariuszy zmiany kontrolerskiej będzie adekwatna do natężenia ruchu granicznego, tak aby zapewnić sprawne i terminowane realizowanie zadań.

W rejonie przejścia granicznego istnieje dodatkowo możliwość korzystania z miejsca postojowego dla jednostek pływających Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Dzięki temu zdecydowanie skraca się czas podjęcia ewentualnej interwencji wobec statków w rejonie granicy państwowej na Zatoce Gdańskiej.

Krzysztof Wójcik (PAP); rel (MOSG)

Fot.: MOSG 

Otwarto nowe morskie przejście graniczne
Otwarto nowe morskie przejście graniczne
Otwarto nowe morskie przejście graniczne
Otwarto nowe morskie przejście graniczneOtwarto nowe morskie przejście graniczneOtwarto nowe morskie przejście graniczne

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0422 4.1238
EUR 4.2099 4.2949
CHF 4.4539 4.5439
GBP 4.9745 5.0749

Newsletter