Już 93 lata siły 13 Dywizjonu Trałowców im. admirała floty Andrzeja Karwety realizują zadania związane z szeroko pojętą walką minową. Dziś marynarze jednostki świętują, a wraz z nimi sympatycy Marynarki Wojennej, którzy licznie odwiedzili gdyński Port Wojenny.
Zgodnie z marynarską tradycją uroczystości rozpoczęły się punktualnie o godzinie 8:00 podniesieniem wielkiej gali banderowej na wszystkich okrętach dywizjonu. Jubileuszową zbiórkę stanu osobowego zainaugurował dowódca dywizjonu komandor porucznik Michał Dziugan, który podsumował ostatnie lata działalności jednostki oraz zwrócił się do marynarzy służących w 13dTR:
Szanowni jubilaci, marynarze 13 dywizjonu Trałowców: dziękuję za wasz codzienny i nieustający trud, za zaangażowanie i częstą służbę po godzinach, zarówno na stanowiskach bojowych na morzu jak i w zaciszach swoich kabin. […
Z okazji rocznicy utworzenia jednostki, marynarze otworzyli bramy Portu Wojennego, by wspólnie świętować, a także pokazać jakim sprzętem na co dzień dysponują. W programie obchodów były m.in. chrzest morski, pokazy dynamiczne, marynarski poczęstunek, pokaz sprzęty Grupy Nurków Minerów oraz otwarte pokłady okrętów dywizjonu, w tym najnowszych niszczycieli min typu Kormoran II. Nie lada gratką był również sprzęt jednostek wchodzących w skład 16 Dywizji Zmechanizowanej.
Ostatnie lata to okres intensywnej służby na morzu związanej z udziałem okrętów 13 Dywizjonu Trałowców w ćwiczeniach na Morzu Bałtyckim i Morzu Północnym. Siły dywizjonu uczestniczyły w setkach krajowych i międzynarodowych ćwiczeń – w ramach NATO, a wcześniej Partnerstwa dla Pokoju. Załogi okrętów co roku udowadniają swoje doskonałe wyszkolenie w prowadzeniu działań minowych i przeciwminowych, a oficerowie dywizjonu uważani są za ekspertów z zakresu planowania i prowadzenia takich operacji, czego potwierdzeniem jest już niejednokrotny udział oraz dowodzenie Stałym Zespołem Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (ang. Standing NATO Mine Countermeasures Group 1).
W dniu 28 listopada 2017 r. 13 Dywizjon Trałowców wkroczył w nową erę technologicznego rozwoju. Wtedy bowiem została podniesiona bandera wojenna na ORP Kormoran, pierwszym z serii nowoczesnych niszczycieli min. W ostatnim czasie do Kormorana dołączyły kolejne dwie jednostki tj. ORP Albatros i ORP Mewa. Tak więc na dziś w dywizjonie pełnią służbę 3 nowoczesne niszczyciele min i 5 trałowców, co sprawia, że siły OPM są w pełni komplementarne, wzajemnie się uzupełniają, są również gotowe do realizacji działań o zróżnicowanym charakterze.
Sprawnie przeprowadzony proces modernizacji i wyszkolenia posiadanych sił to dowód, że tradycja i nowoczesność to dwa wyznaczniki, którymi Dywizjon kieruje się w swojej codziennej służbie.
rel (8 Flotylla Obrony Wybrzeża)