Do Sztokholmu przed rozpoczynającymi się w niedzielę ćwiczeniami Baltops zawinęło 40 okrętów państw NATO oraz sojuszników, w tym mierzący 260 metrów amerykański desantowiec USS Kearsarge. Od soboty szwedzka marynarka wojenna świętuje swoje 500-lecie.
Według ministra obrony Szwecji Petera Hultqvista obecność na jubileuszu tak silnej reprezentacji zaprzyjaźnionych armii jest "wyraźnym sygnałem wsparcia dla członkostwa Szwecji i Finlandii w NATO".
Przebywający w Sztokholmie dowódca VI Floty USA wiceadmirał Eugene H. Black przyznał w sobotę na konferencji prasowej, że udział wojsk amerykańskich we wspólnych ćwiczeniach Baltops na Morzu Bałtyckim jest również formą ochrony Szwecji i Finlandii przed groźbami ze strony Rosji.
Black określił szwedzką marynarkę wojenną jako "jedną z najlepszych na świecie", która specjalizuje się m.in. w działaniach okrętów podwodnych na trudnych wodach. U wybrzeży Szwecji znajduje się 200 tys. skalistych wysp. "Marynarka wojenna USA ma raczej doświadczenie w operacjach na otwartym morzu. Dzięki wejściu Szwecji do NATO nasza współpraca osiągnie jeszcze wyższy poziom" - zauważył wiceadmirał.
Dowódca szwedzkiej marynarki wojennej kontradmirał Ewa Skoog Haslum podkreśliła, że Szwecja już od lat 90. uczestniczy w manewrach Baltops, ale w tym roku ćwiczenia są szczególnie ważne "z uwagi na okoliczności zewnętrzne". Dla Szwecji to także okazja dostosowania się do standardów NATO" - podkreśliła Skoog Haslum.
Według generała szwedzkich sił zbrojnych Michaela Claessona przed tegorocznymi ćwiczeniami Baltops "mamy inny obraz sytuacji" w związku z inwazją Rosji na Ukrainę. "Manewry będą bardziej zaawansowane" - zaznaczył.
Baltops 2022 mają potrwać w dniach 5-16 czerwca na środkowym i południowym Bałtyku oraz na poligonach w Polsce, Niemczech oraz krajach bałtyckich. Weźmie w nich udział 40 okrętów, 70 samolotów oraz 7 tys. żołnierzy z 16 państw oraz NATO.
Od soboty w Sztokholmie marynarka wojenna Szwecji świętuje 500-lecie swojego istnienia. Przy muzeum galeonu Waza dla publiczności przygotowano festyn. W tym roku z powodu "wyzwań dotyczących bezpieczeństwa" nie ma jednak możliwości zwiedzania okrętów państw NATO, zakazane jest także robienie zdjęć dronami.
Amerykański okręt desantowy USS Kearsarge zwiedziła w sobotę premier Szwecji Magdalena Andersson.
Za początek szwedzkiej floty uważa się zakup przez króla Gustawa I Wazę 10 okrętów z Lubeki, które zostały dostarczone do Szwecji 7 czerwca 1522 roku.
Ze Sztokholmu Daniel Zyśk
Fot.: Port of Stockholm; Marynarka Wojenna Szwecji