Bezpieczeństwo

W piątek 13 sierpnia, zakończyło się ćwiczenie Wargacz-21 - najważniejsze przedsięwzięcie szkoleniowe 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w 2021 roku. Okręty transportowo - minowe, trałowce, oraz pływające jednostki pomocnicze, wspólnie z wydzielonymi siłami z jednostek brzegowych Flotylli prowadziły działania minowe, przeciwminowe oraz transportowe w ramach przygotowania do operacji obronnej.

Manewry rozpoczęły się 4 sierpnia. Oprócz sił okrętowych (okręty wszystkich typów: trałowce, okręty transportowo-minowe, kutry transportowe, niszczyciele min oraz pomocnicze jednostki pływające) w ćwiczeniu wzięły udział wszystkie jednostki brzegowe. Manewry pk. Wargacz-21 zostały podzielone na epizody szkoleniowe, każdy z nich obejmował zróżnicowane zadania dla jednostek wojskowych wynikających z ich przeznaczenia. Szczególny nacisk położono na współdziałanie wszystkich sił, bowiem jedną z największych zalet Marynarki jest jej interoperacyjność.

W trakcie ostatnich dni, wody Zatoki Pomorskiej, Bałtyku Południowego oraz Zatoki Gdańskiej stały się przestrzenią zintensyfikowanych działań bojowych okrętów 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Prowadzono strzelania artyleryjskie, realizowano zadania w zakresie szeroko pojętej wojny minowej, jak również przeprowadzano transporty wojska oraz sprzętu.

Jednym z epizodów ćwiczenia była operacja załadunku i transportu drogą morską na pokładzie kutra transportowego żołnierzy i sprzętu 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W trakcie ćwiczenia odbyły się również epizody, w których brały udział siły Brygady Lotnictwa MW i 3. Flotylli Okrętów. Drogą lotniczą przeprowadzona została masowa ewakuacja (MASSEVAC) z pokładu uszkodzonej jednostki.

Ponadto fregata rakietowa z 3. Flotylli Okrętów osłaniała okręt transportowo-minowy realizujący przerzut wojsk do innego portu. Prowadzone były także operacje uzupełniania zapasów na morzu. W scenariuszu ćwiczenia, poza zadaniami specjalistycznymi realizowano także elementy Obrony Przeciwawaryjnej OPA - usuwanie uszkodzeń i awarii okrętowych (trenowano rozwijanie zapory przeciwolejowej, zbieranie plam ropopochodnych w warunkach morskich) oraz walkę z pożarem. Komenda Portu Wojennego Świnoujście, 8. Dywizjon Przeciwlotniczy 8. Batalion Saperów z Dziwnowa realizowały zadania wsparcia bojowego oraz zabezpieczenia logistycznego ćwiczących sił. W jednym z epizodów zniszczeniu uległy nabrzeża w porcie Dziwnów, wówczas specjaliści od wsparcia inżynieryjnego zbudowali tymczasowe nabrzeża na bazie pomostów pływających i umożliwili załadunek środków bojowych wprost na okręt.


8. Flotylla Obrony Wybrzeża w Świnoujściu jest związkiem taktycznym, którego głównym zadaniem jest obrona polskich obszarów morskich, utrzymanie reżimu operacyjnego w przybrzeżnej strefie obrony oraz udział w obronie wybrzeża morskiego. W swoich strukturach skupia wszystkie siły szeroko rozumianej wojny minowej Marynarki Wojennej RP. Siły okrętowe 8. FOW stacjonują w Porcie Wojennym w Świnoujściu i Gdyni.

rel (8. FOW)

Fot.: 8. FOW 

Ćwiczenie Wargacz 2021
Ćwiczenie Wargacz 2021
Ćwiczenie Wargacz 2021
Ćwiczenie Wargacz 2021
Ćwiczenie Wargacz 2021
1 1 1 1

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.8446 3.9222
EUR 4.1481 4.2319
CHF 4.354 4.442
GBP 4.9773 5.0779